Pražské nemocnice však mají z hlediska epidemie po další podzimní krizi klidné období. S opatrným optimismem se připravují na následující týdny, kdy by měla vlna omikronu eskalovat, zároveň by ale podle zahraničních zkušeností nemuselo dojít k zahlcení nemocnic.

Zadržení zloděje ujíždějícího na odcizeném jízdním kole na Jižním Městě v Praze.
VIDEO: Zloděj naletěl, z kočárkárny ukradl kolo s GPS. Honička rychle skončila

V Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) byly podle mluvčí Jitky Zinke na sklonku minulého roku částečně omezeny neakutní odložitelné výkony a péče. „S ohledem na personální kapacity tak, aby nedocházelo k dalšímu prodlužování čekacích dob na výkony. Za aktuální situace jsou elektivní výkony téměř v plném rozsahu,“ uvedla.

Online reportáž

V polovině tohoto týdne se v ÚVN léčilo s covidem 17 lidí, žádný z nich přitom nebyl v těžkém stavu. „Pacienti s variantou omikron jsou dosud léčeni převážně ambulantně, hospitalizováno jich bylo zatím minimum,“ dodala Zinke.

Ve Všeobecné fakultní nemocnici (VFN) bylo včera dopoledne hospitalizováno dvanáct covid pozitivních pacientů, z toho dva na jednotce intenzivní péče.

„Během uplynulých covidových vln jsme si vyzkoušeli, že jsme schopni nárůst covidových pacientů zvládnout. Máme připraveny postupy, které jsme schopni obratem uvést do praxe. Oproti první vlně jsme nyní dobře zásobeni potřebnými ochrannými pomůckami a zdravotnickým materiálem,“ uvedla mluvčí VFN Marie Heřmánková.

Nemocnice podle ní může na jednotlivých klinikách operativně převádět podle potřeby lůžka do covidového režimu. „Jsme schopni takto přeměnit celá oddělení, ale zatím k tomu není důvod,“ poznamenala Heřmánková.

S ohledem na variantu omikron a očekávanou další vlnu šíření nemoci covid-19 se od pondělí 17. ledna spustí na autobusových a tramvajových spojích pražské veřejné dopravy preventivní opatření, jejichž cílem je podle Dopravního podniku hl. m. Prahy zredukovat vzájemný kontakt mezi řidiči a cestujícími a co nejdéle udržet na městských linkách stávající poloprázdninový provoz bez nutnosti dalšího omezování.

Pražské náplavky.
Více kamer a omezení pití alkoholu. Náplavka se připravuje na sezonu

Především se ve všech autobusech a starších typech tramvají uzavřou pro cestující první řady sedadel a pro nástup ani výstup nebude možné využívat dveře u kabiny řidiče.