Někteří řidiči ve Vršovicích se asi podivili, když z předních skel strhávali žluté cedulky s různými nápisy podle druhu prohřešku, například „neparkujte na přechodu prosím“.

Ve středudopoledne je na špatně parkující auta nalepovaly zejména členky sdružení Pražské matky, kterým pomáhalo také sdružení Oživení.

Hned tři nálepky

„Nejčastějšími prohřešky je parkování na přechodu pro chodce, v křižovatce a těsně u přechodu. To vše je v rozporu se zákonem,“ poukázala na velmi rozšířený zlozvyk pražských řidičů Jarmila Johnová z občanského sdružení Pražské matky.

V ulici Orelská parkovalo asi třicet aut. Více než dvacítka z nich si „vysloužila“ nálepku. Jeden vůz, modrý peugeot, který stál u přechodu a zároveň na chodníku, si vysloužil hned tři nálepky. Na jeho sklech se sešly nápisy: Parkujte správně, neparkujte na přechodu a na chodníku.

„Bezohlednost řidičů silně omezuje chodce. Brání jim ve výhledu do vozovky a matky s kočárky a vozíčkáři pak musejí špatně zaparkované auto složitě obcházet a objíždět,“ sdělila Deníku Petra Lukešová, rovněž ze sdružení Pražské matky. Středečníakce měla podle jejích slov v rámci Evropského týdne mobility upozornit na to, že prostor na komunikacích nepatří jen autům, ale také chodcům.

Nejčastější hříchy

„Bydlím s rodinou v Holešovicích a tam špatně zaparkovaná vozidla potkávám velmi často,“ sdělila Deníku vlastní zkušenost Karolína Pochmanová, matka ročního Kryštofa. V dopravní situaci ve městě ale vidí určité zlepšení. „Mohu říct, že přibývá nájezdů na chodníky. Určitý pokrok v odstraňování bariér je znát, ale to stále nestačí,“ uvedla Pochmanová.

Jakých dopravních přestupků se řidiči včera nejčastěji dopustili? „Bylo to hlavně parkování aut na chodníku a v těsné blízkosti přechodů,“ uvedla Petra Lukešová. Členové obou pražských sdružení dokonce vytvořili seznam „hříšníků“ a špatně zaparkované automobily také vyfotili a umístili je potom na internetové adrese www.prestupky.oziveni.cz. Ta slouží k ohlašování přestupků policii.