Globální stav zdravotní nouze kvůli současné epidemii nového koronaviru vyhlásila WHO dnes večer. Koronavirus se dosud objevil ve dvou desítkách zemí, nakazilo se jím přes 8100 lidí, z toho velká většina v Číně. Na 170 osob tam nákaze podlehlo.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) uvedl, že za současné situace považuje dočasný zákaz přímých letů z Číny do Česka jako legitimní. V pondělí o tom bude rozhodovat vláda.

Intenzivní opatření kvůli koronaviru

Pražské letiště dnes zintenzivnilo opatření kvůli šíření koronaviru. Navýšen byl počet informačních tabulí upozorňujících na rizika, byl zvýšen počet zásobníků s dezinfekcí a častěji jsou dezinfikovány brány a přepážky. Zaměstnanci cíleně kontrolují cestující, a to nejen na příletech z Číny, ale i po letišti. ČTK to dnes řekla mluvčí letiště Kateřina Pavlíková. Provoz všech letů pokračuje beze změn.

Letiště zavedlo preventivní opatření už v minulých dnech. Pro pasažéry, kteří pociťují příznaky nemoci, je k dispozici stálá lékařská služba. Lety z Číny jsou odbavovány pouze na dvou k určených branách, které podléhají zvýšeným hygienickým opatřením, dezinfikují se po každém letu. To platí i pro brány jiných mezikontinentálních letů. Dezinfikovány jsou i odbavovací přepážky a po letišti je rozmístěno přes 60 zásobníků s gely.

Informační tabule

V prostorách letiště jsou tabule, které informují cestující o tom, jak postupovat v případě, že na sobě pozorují příznaky onemocnění a přiletěli z oblasti ohniska nákazy. Zaměstnanci také cíleně sledují cestující, u kterých se projevují příznaky nemoci, ty následně odkazují na lékařskou službu.

Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes uvedl, že v pondělí možná navrhne vládě v souvislosti s obavou z šíření koronaviru dočasně zakázat veškeré lety z Číny do Česka. Zatím všechny lety fungují standardně.

Koronavirus se začal šířit z čínského Wu-chanu. Celosvětově je kolem 8100 případů onemocnění, většina v Číně. Nemoci podlehlo přes 170 lidí.