Fond ohrožených dětí se dlouhodobě potýká s finančními problémy, které vedly k rušení několika zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc po celé republice. Krize se nevyhnula ani hlavnímu městu. Fond začal rozprodávat majetek, aby se vyhnul exekuci, získal bezdlužnost, a dosáhl tak na dotace z krajů. V Praze padla za oběť finančních problémů instituce Klokánek Kbely.

„Důvod zrušení Klokánku Kbely je prozaický a velmi jednoduchý. Finanční situace Fondu ohrožených dětí je složitá a Klokánek Kbely je jediný, který není zastaven u žádné banky," vysvětlil důvod rušení právě Klokánku Kbely Jan Vaněk. „Nerozhodovali jsme, který vybereme, protože my jako nové vedení na výběr nemáme," dodal.

Finanční problémy, se kterými se dlouhodobě potýká Fond ohrožených dětí (FOD), dopadly i na Pražské Klokánky. Kbelské zařízení vedení FOD prodalo, aby dosáhlo na bezdlužnost a odvrátilo exekuci. „Pokud bychom tento krok neučinili, nemusel tu už Fond ohrožených dětí být vůbec," obhajoval krajní řešení Jan Vaněk, ředitel FOD.

Podle ředitelky kbelského Klokánku Marie Vodičkové existovala i jiná řešení. Objekt se mohl prodat zájemcům, kteří by prostory fondu zpětně pronajímali. Fond by tak získal okamžité finanční prostředky a Kbely by se nemusely rušit. „Dva takové nájemce jsem nabídla, ale z nějakého důvodu to nešlo," uvedla Vodičková.

Podle Vaňka vedení FOD projednávalo i tuto možnost. Z časových důvodů ovšem nebylo takové řešení proveditelné. Aby FOD dosáhl bezdlužnosti, a mohl tak zažádat o peníze z krajů, musel dluhy splatit do konce srpna. „Návrhy paní doktorky Vodičkové předsednictvo projednalo s potencionálními kupci a ani jeden z nich nebyl solventní, aby toto mohl garantovat," řekl Vaněk. Děti i zaměstnanci stále doufají, že se Klokánek nakonec rušit nebude. Definitivní datum zániku prozatím nepadlo.

Děti zamíří jinam, mimo Prahu

Klokánek ve Kbelích měl ještě do nedávna zaplněnou kapacitu 12 dětí. Dvě z nich se podařilo umístit do jiných Klokánků v Praze. Dvě děti se vrátily do svých původních domovů. U osmi zbývajících podala sociální péče návrh na ústavní výchovu. Jedno z nich se nakonec dostalo k příbuzné a jedno do dětského domova v Praze. Ostatních šest pravděpodobně zamíří do dětských domovů mimo Prahu.

Při umísťování dítěte do konkrétního ústavu hraje roli adresa trvalého bydliště. Ta je ale podle Vodičkové často fiktivní. Děti, které do teď vyrůstaly v Praze, tak budou muset po zrušení Klokánku pravděpodobně zamířit jinam. „Mělo by se zajistit, aby dítě bylo co nejblíže bydlišti, kde má faktické vazby a ne nějaké trvalé bydliště, které je u řady našich dětí fiktivní," uvedla Vodičková. Jedné její svěřenkyni hrozí odchod až na Vysočinu. Rodinu má ovšem v Praze.

K rozdělování sourozenců by podle informací vedení dojít nemělo. Děti se podařilo společně umístit do dětského domova mimo Prahu. Smutnější osud potkal minulý týden sourozence v Brništi. Tříletá holčička a její starší bratr putovali každý do jiného dětského domova. Jediný Klokánek v Libereckém kraji se FOD rozhodl také zrušit.

Informace o rušení Klokánků dopadají i na samotné děti, které se často do jiných zařízení stěhovat nechtějí. Celá situace tak na ně může mít negativní dopad. „Řešili jsme i psychické potíže hlavně u starších dětí, které si uvědomovaly dopady finanční situace. Dělaly jsme dětské porady a vše jsme řešili, aby věděly, co se děje a co by případně následovalo," řekla ředitelka. Informace o problémech se děti dozvídaly z médií, či od spolužáků ve škole.

Klokánkům pomáhají sponzoři

Hmotná nouze pražské děti z Klokánků nezastihla. Provoz jednotlivých zařízení nebyl v tomto ohledu nedostatkem peněz nijak ohrožen. Léto proběhlo jako každé jiné. Děti vyjížděly na tábory a další akce. „Materiální zabezpečení jsme měli celou dobu. Byly peníze na provoz aut, kterými vozíme děti do škol a školek. Platíme jim školní obědy, učebnice, povinné věci do školy," poznamenala Marie Kubínová, vedoucí Klokánku Láskova na Praze 4.

Pokud chyběly peníze na letní aktivity dětí, vypomohli sponzoři. „Z prostředků FOD jsme si to nemohli dovolit, ale máme výbornou zkušenost se sponzory. Dostali jsme pro děti finanční prostředky na tábor, které nám věnovala městská část Prahy 8," uvedla vedoucí Klokánku Chabařovická na Praze 8 Margareta Johnová. Peněžní dary získaly i ostatní pražské Klokánky.

Zaměstnanci chodí na brigády

Na koho dopadá finanční situace Klokánků v plné míře, jsou jednotliví zaměstnanci. S problémy kolem vyplácení mezd se potýkají všechna pražská zařízení, jak potvrdila jednotlivá vedení. Velká část zaměstnanců nedostala peníze od května. Někteří zaměstnanci po republice jsou na tom ještě hůř.

Ve Kbelích došlo teprve nedávno k vyplacení mezd za květen. Na Praze 8 by měly výplaty za květen a červen dorazit do konce září. Náklady na část mezd by měly pokrýt peníze z krajů. Na ty mají v současnosti Klokánky díky získané bezdlužnosti nárok, pouze čekají na jejich vyplacení.

Klokánkům na Praze 4 a Praze 9 se nevyhnuly ani personální změny. Ze Kbel několik zaměstnanců odešlo, v Klokánku Láskova neprodloužili začátkem července někteří smlouvy. Výpovědi ale v současnosti nepřibývají.

„Pokud můžeme, snažíme si ve volném čase přivydělat brigádně. Pracujeme o víkendech i po večerech, abychom nemuseli odejít. Je jasné, že kdybychom odešli, tak nové zaměstnance za těchto podmínek FOD nezíská, nemá šanci. Všichni zůstáváme kvůli dětem," popsala náročnou situaci zaměstnanců Klokánku a celého fondu Margareta Johnová.

Kromě Klokánku Kbely nemá v metropoli podle informací Pražského deníku dojít k rušení žádných dalších zařízení. Kapacita míst pro ohrožené děti je ovšem už takto na hraně. Každé další omezování by v hlavním městě bylo krizové a magistrát by jej musel řešit. Pokud se finanční situace stabilizuje, FOD se podle Vaňka nebrání kapacity Klokánků v budoucnosti opět navýšit.

Přehled pražských KlokánkůPraha 4 - Láskova
kapacita 28 dětí, bydlení v sedmi bytech, v péči o děti se po týdnu střídají dvě tety

Praha 8 - Chabařovická
kapacita 16 dětí, bydlení ve čtyřech bytech, v péči o děti se po týdnu střídají dvě tety

Praha 9 - Kbely
kapacita 12 dětí, bydlení ve třech bytech, v péči o děti se po týdnu střídají dvě tety; ruší se

Praha 10 - Štěrboholy
kapacita 28 dětí, bydlení v sedmi bytech, v péči o děti se po týdnu střídají dvě tety