Jen pro představu - zmiňované tempo růstu na jeden hotelový pokoj je u nás čtvrté nejvyšší v Evropě. Zatímco v loňském roce stál pokoj v Praze v průměru 2 251 korun, letos se má cena vyšplhat na 2 374 korun a v roce 2019 turisté zaplatí dokonce 2 414 korun. Ceny logicky táhne nahoru dobrá hospodářská situace v Evropě. Lidem se zvyšují platy a mají tak větší ochotu cestovat. A česká metropole je pro cizince lákavou destinací - ročně naláká až sedm milionů turistů.

Praha proto zaujímá přední příčky v čele žebříčku průměrné obsazenosti hotelů. Nyní je zhruba na osmdesáti procentech a podle studie PwC se má dostat až na 82,3 procent v roce 2019, vyrovná se tak ve využití kapacity tradičně nejvytíženějšímu Londýnu. Může za to mimo jiné i návrat ruské klientely.

"Praha si úspěšně buduje pověst jednoho z nejkrásnějších evropských měst. Turistická atraktivita v kombinaci s relativní bezpečností dělá z české metropole jednu z nejvyhledávanějších destinací v Evropě," uvedl ve středeční tiskové zprávě Jan Musil, odborník na hotelnictví z PwC Česká republika.

Podle ukazatele RevPAR (poměřuje průměrnou cenu pokoje s průměrnou obsazeností) se budou výnosy v roce 2018 zvyšovat nejrychleji v portugalském Portu (10,3 %), následuje Amsterdam (7,1 %), Lisabon (7 %) a Praha (6,8%). V dalších městech se výnosy nezvednou o více než 4 %.

V roce 2019 pak společnost PwC předvídá Praze propad na 6. příčku a pomalejší - přesto stále solidní - růst ve výši 3,4 %. „Vzhledem k vysoké vytíženosti stávajících kapacit a stagnující nabídce bude do budoucna výnos hotelů záviset především na růstu cen,“ říká Jan Musil z PwC ČR.