Žáci a studenti se testují na covid-19 každé pondělí ráno. Opatření se povinně týká neočkovaných dětí a těch, které v uplynulých 180 dnech nemoc neprodělali. Z učitelů a zaměstnanců škol se testují pouze neočkovaní. Školy sice mají zásoby testů od státu, pro neočkované učitele si je ale musí zajistit sami. Děti s pozitivním antigenním testem odchází domů, jejich třídy do karantény nemusí, protože spolu o víkendu žáci nebyli.

Častá falešná pozitiva

Pondělní testování takto potrvá až do konce února. Podle Šimrala by ale byl vhodnějším dnem čtvrtek. Navrhuje rovněž, aby školy přešly na testy PCR metodou. Falešně pozitivní antigenní testy jsou časté, vyjdou zhruba třem čtvrtinám žáků.

Online reportáž

Před dvěma týdny, 15. listopadu, bylo z pražských škol hlášeno 1705 pozitivních antigenních testů provedených u 87 086 žáků. Otestováno bylo i 1566 zaměstnanců škol, kterých vyšlo 27 pozitivních. Ze všech dohromady následně PCR testy potvrdily 299 pozitivních osob. O týden později pak pražské školy oznámily 334 potvrzených PCR pozitivních testů.

Nové očkovací centrum v OC Černý Most.
PODÍVEJTE SE: Na Černém Mostě otevřeli nové očkovací centrum pro neregistrované

Radní nyní za velké téma považuje otázku testování těch žáků a učitelů, kteří jsou očkovaní. „Nedovedu si to vysvětlit, ale u těch očkovaných je vyšší míra falešně pozitivních testů,“ sdělil Šimral. Město podle něj zatím nemělo možnost tato zjištění probrat s odborníky.

V současné době testování antigenními testy zřizuje stát a testy vydává skrze Správu státních hmotných rezerv. U PCR testů jejich pořízení proplácí ministerstvo školství, jeden vyjde na dvě stě korun. Pro srovnání – cena většina vakcín se pohybuje okolo 400 korun za dávku.

Pro nadcházející kola testování ve školách vláda vyčlenila 192 milionů korun. „Školy, které chtějí při plošném testování využít metodu PCR, se mohou hlásit do našeho systému. Za provedený PCR test pak budou dostávat 200 korun. Při předchozích testováních jsme školám proplatili na půl milionu PCR testů,“ uvedl ministr školství Robert Plaga (za ANO).