Podle slov primátora Prahy Zdeňka Hřiba (Piráti) uvnitř hodinu po poledni čekaly na vyřízení svých záležitostí zhruba dvě tisícovky lidí – avšak možnosti posílit personální kapacity se vyčerpaly a bylo třeba přijmout opatření bránící tomu, aby se čekání, než se jim bude moci věnovat personál KACPU, nestalo neúnosně dlouhé. Právě kvůli nedostatku personálu se zatím nepočítá s řešením, které by se nabízelo nejlogičtěji: otevřít v Praze další asistenční centrum.

Uzavření dokonce na 24 hodin potvrdila mluvčí hasičů Pavla Jakoubková. S tím, že podobně jako o víkendu vyjely z Prahy hasičské autobusy vedoucí ukrajinské uprchlíky do jiných KACPU: tentokrát vyrazily po jednom do Kutné Hory a do Liberce, hned dva pak na letiště u Českých Budějovic v Plané. Jestliže cesta do Českých Budějovic obnáší dvě hodiny jízdy, pokud se na silnicích něco nesemele, je to jasný signál, že situace v Praze je skutečně vážná. Hasiči počítají i s dalšími transporty uprchlíků.

O dalším postupu chtějí zástupci metropole i středočeského hejtmanství jednat s představiteli státu; především s ministrem vnitra Vítem Rakušanem (STAN). Zatím se zdá, že se na centrální úrovni schyluje k přijetí opatření, která by ulevila přetížení Praze (a také Brnu, jež je v obdobné situaci): nejspíš bude regulován transport uprchlíků od hranic, aby je vlaky i autobusy převážely také do jiných regionů v rámci republiky. Českým uším to zní sice neobvykle, ale má se jednat o „přerozdělování uprchlíků“ do krajů. Tam, kde místní KACPU mají volněji, je k dispozici více ubytovacích kapacit – a také se zdá, že by pak mohlo být více míst pro děti ve školách nežli v Praze a v jejím okolí. Což, po pravdě, je téměř kdekoli.

Jen dospělí bez dětí!

Středočeské hejtmanství Ukrajince – hlavně tedy Ukrajinky, jichž je mezi dospělými uprchlíky většina – vyzývá, aby využili další KACPU fungující v regionu: ta jsou k dispozici v nonstop režimu v Kutné Hoře (v Kongresovém centru Galerie Středočeského kraje), v Mladé Boleslavi (ve škole v ulici 17. listopadu) – a od úterní sedmé ranní má být otevřeno také v Příbrami (v kulturním domě); i to bude v provozu po 24 hodin denně. Dopravu po kraji mají Ukrajinci zdarma; řidiči či průvodčímu stačí ukázat ukrajinský pas, připomíná krajský úřad. „Pokud je to možné, neberte do asistenčních center děti; je zbytečné vystavovat je dlouhému čekání ve frontách,“ vyzval ukrajinské matky krajský úřad prostřednicím facebooku. Upozorňuje, že za děti až do 15 let věku mohou vše vyřídit rodiče – jejich přítomnost v asistenčních centrech tedy není nutná. „Zkuste si vzájemně pohlídat děti a vždy vyslat jen maminku,“ radí.

Fotogalerie: Centrum pomoci uprchlíkům z Ukrajiny v Kutné Hoře 7.března 2022

Asistenční centra po celém Česku zajišťují kromě registrace a zdravotních prohlídek ukrajinských uprchlíků také ubytování, logistiku, humanitární pomoc či dopravu. Za deset dní od začátku útoku na Ukrajinu, který Rusko zahájilo 24. února, uteklo do sousedních zemí už přes 1,5 milionu lidí. Podle odhadů do Česka přijelo zatím zhruba 100 tisíc uprchlíků z Ukrajiny převažují mezi nimi ženy, děti a lidé ve vyšším věku.

Zásadní poznatky z pondělního jednání středočeského krizového štábu:

- Středočeský kraj posiluje informační linky pomoci Ukrajině. Nová nonstop linka na telefonním čísle 226 288 400 vznikla ve spolupráci se společností Chytrá péče. Pomáhá se základními informacemi o postupu při registraci, hledání ubytování, vyřizování víz či postupu při získání pracovního povolení nebo poskytuje informace o nároku na sociální dávky. Shromažďuje také informace o nabídkách ubytování pro uprchlíky.
- Kraj společně s městem Příbram zřizuje nové Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině v Příbrami; fungovat začne od úterního rána (7.00). Již fungují nonstop KACPU v Praze (aktuálně s pozastavením příjmu nových příchozí kvůli přetížení), Mladé Boleslavi a Kutné Hoře. Běžencům lze doporučit, aby přednostně využívali asistenční centra mimo Prahu.
- Návštěvníci KACPU, kde lze očekávat delší čekání ve frontě, by s sebou neměli brát děti do 15 let; veškeré záležitosti může zařídit rodič. Lepší je děti si vzájemně pohlídat a do asistenčního centra vyrazit střídavě.

Zdroj: Krajský úřad Středočeského kraje