Jana Říčaře, který v sobotu na sněmu pražského ANO v Centru pohybové medicíny převzal funkci předsedy krajského výboru po Martinu Stropnickém, nelze jinak představit. Veřejnosti totiž zatím jinak není znám, kromě toho že je radním na Praze 11. Přesto v tajné volbě získal 71 hlasů z 92 hlasujících. „Chci být jakýmsi back office manažerem, který bude hledat správné lidi, kteří budou vykonávat exekutivu,“ řekl Říčař Pražskému deníku.

A vyloučil, že by se v komunálních volbách za rok ucházel o post primátora. Naopak stojí za nynější první dámou města Adrianou Krnáčovou (ANO). „Nikoho jiného si v současné době neumím představit,“ dodal.

Říčař se sejde se šéfy místních buněk v metropoli

Na otázku, co v nejbližších dnech udělá, Říčař odpověděl, že se sejde se šéfy místních buněk v metropoli. „S každým oblastním předsedou bude nové krajské vedení jednat, analyzovat výsledky a bude chtít vědět, jak se k tomu postaví. Protože výsledky v parlamentních volbách rozhodně nebyly dobré,“ uvedl. K personální politice hnutí dodal, že zapojí úspěšné starosty a členy ANO do řešení složitých městských projektů. "Věřím, že právě intenzivní spolupráce mezi organizacemi pomůže zapomenout na staré křivdy a Prahu sjednotit. Od ledna pak naplno začneme s kampaní, kterou chci maximálně přizpůsobit individuálním potřebám a lokálním tématům jednotlivých městských částí. V neposlední řadě je mým cílem také oslovit mladé voliče a nové členy," odpověděl Říčař.

Nevyvrátil ovšem, že bude chtít změny v ANO v Praze 10, kterou vede Jaroslav Štěpánek. Členkou je zde i někdejší starostka Městské části Praha 10 a bývalá předsedkyně pražského ANO Radmila Kleslová. „Ať si zametou před vlastním prahem. ANO v Praze 10 udělalo nejlepší výsledek a bylo tu první, zatímco třeba nově zvolený místopředseda a radní pro majetek Karel Grabein Procházka skončil v Praze 1 až čtvrtý,“ rýpnul si do nového vedení Štěpánek, předseda oblastní buňky na desítce. Ten bývalé vedení Stropnického, ale i současné vedení Říčaře viní z porážky hnutí ANO v Praze. Praha 11, kde je Říčař radním, přitom v rámci metropole učinila v parlamentních volbách největší výsledek 26 procent, desítka o šest procent méně.

Sněm zvolil 1. místopředsedou Miroslava Nauče

Sněm dále zvolil 1. místopředsedou Miroslava Nauče, řadovými místopředsedy potom Karla Grabeina Procházku a Radomíra Nepila. Stropnický znovu kandidovat odmítl. „Před dvěma lety jsem kandidoval, protože na magistrátu byla koaliční krize a já jsem chtěl přispět k udržení té koalice v zájmu stability v Praze. To se podařilo. Nejsem sběratel funkcí.

A protože jsem v současnosti místopředsedou hnutí ANO, nevidím důvod kandidovat opět na post krajského předsedy,“ řekl Stropnický Pražskému deníku. Jenže Stropnického mise v čele pražského ANO zas tak úspěšná nebyla. Volební výsledek hnutí v metropoli zkritizoval i šéf ANO Andrej Babiš, který věří, že s Říčeřem to bude lepší. „Je to mladý perspektivní politik, tak doufejme, že se mu podaří naši krajskou organizaci posunout dopředu. Já jsem dlouhodobě s Prahou nespokojený,“ prohlásil Babiš.