Není úplně běžné, aby se Babišově vůli v ANO někdo vzepřel. Aby nesouhlasil s jeho názorem. Avšak pražští členové vládního hnutí se - i když někteří potichu, anonymně, jiní nepřímo - se ozvali. Říčař, mladý podnikatel vozící se v Bentley a v Tesle, převzal teprve loni na podzim funkci po Martinu Stropnickém a nechce se teď jen tak vzdát.

„Naše pražská organizace žila jenom z úspěchu ve sněmovních volbách. Svým působením nebyla přidanou hodnotou jako Macura v Ostravě nebo Vokřál v Brně, naopak byla negativní. Měli jsme čtyři starosty městských částí, ODS jich měla pět, ale daleko lepších, třeba paní Černochovou. V Praze 11 je to pro nás úplný propadák, přitom tam působí předseda krajské organizace ANO pan Říčar, tak doufám, že bude hned rezignovat,“ řekl v neděli předseda vlády Deníku.

Babišovi nevyšla personální politika, pár měsíců před volbami vyměnil dosavadní jedničku kandidátky Nachera a kandidátem na primátora se stal Petr Stuchlík, úspěšný finančník. Jenže ANO skončilo ve volbách až páté a koalice Pirátů, Prahy sobě a Spojených sil pro Prahu se Stuchlíkem a spol. nechce mít nic společného. Sám šéf vyzval, aby ANO strávilo čtyři roky v opozici.

Spekulace je předčasné komentovat

„Opozice je jednou z možností, nebojíme se, si to znovu odpracovat, ale primárně chceme do koalice,” prohlásil Říčar po jednom z nedělních jednání v Kotvě poté, co jej novinářům „předhodil” Stuchlík. O den později ANO ustanovilo svůj zastupitelský klub, jehož předsedou se stal Nacher (ten stejně jako Ivan Pilný v preferenčních hlasech lídra přeskočil) a funkci místopředsedy získal Radomír Nepil.

I když to stanovy vládního hnutí dovolují, tak pražské organizaci ANO se nelíbila výměna lídra shora. Nacher a spol. ji považují za nešťastnou a neférovou, ačkoliv proti Stuchlíkovi se nevyjadřují negativně. Podle nich si naopak kampaň odmakal.

Ale pražští „odbojáři” Babišovu kritiku odmítají, mají pocit, že ANO v Praze uškodila i celostátní politika - třeba vláda opírající se o podporu komunistů. Lidé taky mají pocit, že premiérova nedělní slova zkomplikovala situaci vyjednavačům o možné koalici na magistrátu. Ale samozřejmě si v Praze uvědomují, že končící primátorka Adriana Krnáčová a některé její nešťastné kroky a výroky k volebnímu výsledku přispěly.

Některá média spekulují, že Babiš na „vzpouru“ zareaguje a vedení pražské ANO převezme právě Stuchlík, jehož označil jako „nejlepšího manažera“ ze všech primátorských kandidátů. Stuchlík v krátkém rozhovoru pro Deník odpověděl: „V tomto okamžiku je naprosto předčasné to jakkoli komentovat.“