Stropnický vzkříšení koalice označil za svůj cíl hned po sobotním zvolení do čela pražské organizace ANO. Od té doby pro to získal podporu zastupitelského klubu ANO.

„Tahle varianta je varianta číslo jedna. Ale to neznamená, že bychom nejednali s ostatními na různých neoficiálních úrovních. Není to nic proti té první variantě, to je prostě realita," řekl novinářům.

Je přesvědčen o tom, že v těchto dnech na magistrátu jedná každý s každým. Z jeho pohledu jdE o mapování možností, další kolo jednání nastane příští týden. U sociálních demokratů má prý podporu a ani od Trojkoalice podle jeho informací nezazněl žádný hlas, který by to vylučoval. Se Stranou zelených, kde je aktivní jeho syn Matěj Stropnický a která je součástí Trojkoalice, nejednal a jednat nebude.

Smlouva nemá zádrhel

Stropnický tvoří vyjednávací tým ANO společně s primátorkou Adrianou Krnáčovou a předsedou zastupitelského klubu Michalem Haškem. Je přesvědčen, že poslední koaliční smlouva by nemusela být pro úspěšné fungování staronové koalice nijak zásadně upravována.

„Nemyslím si, že by v programu byl nějaký klíčový zádrhel. Může to pak skřípat na maličkostech. I když to vypadá banálně a je to banální, tak to může zhatit složitě postavenou konstrukci," uvedl.

Rozpad koalice by prý měl být pro všechny aktéry lekcí. Pokud by byla obnovena, pro její stabilitu by rád vyjednal alespoň podporu nějaké další strany. Většina jednoho hlasu, kterou koalice měla, je podle něj velmi nestabilní.

Stropnický s jednáními v Praze začal ihned po svém sobotním zvolení a bude v nich kontinuálně pokračovat v následujících dnech. Ostatní politické strany v zastupitelstvu už o víkendu vyjádřily obavu, jak bude ministr všechny funkce zvládat.

Možný konec ANO v radě

Hnutí ANO nejprve avizovalo, že nebude o případné nové koalici jednat s TOP 09, a uzavřelo dohodu s ČSSD. Společně ale nemají dostatek hlasů pro ovládnutí zastupitelstva. Podobně se na jednotném postupu dohodly ODS a TOP 09, což by mohlo v konečném důsledku znamenat konec ANO v radě hlavního města.

Babišovo hnutí následně postoj přehodnotilo, s TOP 09 jednat chce. Zástupci TOP 09 ale oznámili, že ANO svou šanci propáslo.

V zastupitelstvu má hnutí ANO od podzimních voleb 17 mandátů, 12 klub TOP 09 a nezávislých. Po osmi je zastupitelů Trojkoalice, ODS a ČSSD. V zastupitelstvu jsou dále čtyři Piráti, čtyři komunisté a čtyři nezávislí. Koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice dosud měla na pražské radnici většinu jediného hlasu.