Plánované expozice by měly dohromady vyjít na 350 milionů korun. Konkrétní termín zahájení stavby nebo jejich otevření ale vedení zoo v Troji není zatím schopné říci. „Víme jen, že pokud půjdou věci dobře, mohli bychom mít koncem roku 2019 k dispozici pravomocné stavební povolení," říká vedoucí stavebního oddělení Zoo Praha Jiří Kotek.

Přestěhování medvědů je zásadní

První plánovaný pavilon nazvaný Arktida je primárně určený pro lední medvědy. Podle ředitele pražské zoo Miroslava Bobka je jejich přestěhování zásadní. „Objekt, ve kterém jsou nyní, je ze třicátých let a dnešním chovným požadavkům nevyhovuje," tvrdí.

„Je orientovaný na jihovýchod, takže je hodně vystavený slunci. Nový prostor chceme přesunout na severozápadní svah, který není příliš využitý. Tím ledním medvědům výrazně zlepšíme klimatické podmínky," doplnil ředitel. Jeho umístěná má navíc podle Bobka i další výhody. „Hodně se mluví o tramvaji, která by měla vést tunelem do Bohnic. Tudíž by na této straně vznikl nový vchod, který by byl dopravně dobře obslužný," konstatoval.

Při návrhu pavilonu se myslelo také na návštěvníky

Další důležitým aspektem v novém pavilonu ledních medvědů bude i adekvátní prostor pro jejich rozmnožování. „Součástí projektu je také klidný prostor pro březí medvědici, která v doupěti setrvává i několik měsíců. To ve stávajícím objektu není," vysvětlil zoologický náměstek Jaroslav Šimek.

Při návrhu pavilonu se však myslelo také na návštěvníky. Objekt by měl nabídnout mnohem více možností a úrovní pohledu, jak medvědy spatřit. „Součástí zadání bylo i to, aby lidé mohli pozorovat lední medvědy při plavání pod vodou. Proto tam bude vést podvodní tunel," řekl zoologický náměstek.

Panda jako symbol ochrany zvířat

To při projektování expozice pand velkých, které se staly symbolem ochrany fauny na celém světě, čerpala pražská zoo inspiraci v zahraničí. Doposud byla totiž panda dlouhodobě chovaná například ve Vídni, Londýně nebo Berlíně.

„Pandy jsou pro nás nové, přesto jsme přesvědčeni, že vybraný projekt splňuje všechny požadavky" uvedl Šimek. Celý komplex bude stát na místě nynější expozice ledních medvědů a přilehlého výběhu klokanů. V pavilonu kromě pand najde domov i takzvaná zlatá opice, langur čínský.