Zoo v teráriu odchovala také vzácné agamky písečné, které obývají duny středoasijských pouští. V úterý to sdělila mluvčí pražské zoo Jana Ptačinská Jirátová.

Trnotep je mohutný zavalitý ještěr s kulatou hlavou a ocasem pokrytým špičatými šupinami, který dokáže žít i v prostředí s teplotou přesahující 50 stupňů Celsia. Mláďata samice Sáry a samce Adnana měří téměř deset centimetrů a váží 11 gramů. Samička Sára navíc v polovině května snesla další snůšku. „Dvojí rozmnožení v jednom roce, to je u trnorepů něco zcela nevídaného. Unikát, který není popsán ani v literatuře," řekl kurátor plazů v pražské zoo Petr Velenský.

Agamky vyžadují přesnou nápodobu svého přirozeného prostředí a dožívají se jen tří let. Rozmnožovat se přitom mohou pouze dva roky. Chovatelé se tak po loňských povodních, kdy museli agamky vystěhovat z jejich terária, o chov obávali. „Vynechání jedné rozmnožovací sezony by mohlo být u takto krátkověkých živočichů fatální," podotkl Velenský.

Dobrá perspektiva do dalších let

Zoo však pro agamky vytvořila mimo terárium zvláštní písečnou dunu a chovatelé dohlíželi na jejich krmení. „Nejtěžší bylo vybudit sexuální aktivitu samce. Následně samička nakladla vejce, z nichž se vylíhla tři mláďata," popsal Velenský. Následovaly ale dvě další snůšky a agamky písečné tak mají v pražské zoo podle kurátora plazů dobrou perspektivu do dalších let.

Vzácná pouštní mláďata jsou prozatím mimo expozice. Návštěvníci se však s nimi mohou setkat při komentovaných krmeních v Pavilonu velkých želv ve středu a v sobotu odpoledne.