Pražská záchranka po domluvě s Hygienickou stanicí hl. m. Prahy přijala od minulého týdne preventivní opatření související s případným výskytem nákazy tzv. koronavirem.

Pokud někdo má horečnaté onemocnění a „pozitivní cestovatelskou anamnézu“ – tedy, že byl v posledních dnech 14 dnech v Číně nebo byl s někým takovým v kontaktu – musí k němu záchranáři a zdravotníci vyrazit ve speciálních ochranných setech. 

Záchranáři v ochranných oblecích

„Tyto sety jsou standardní výbavou našich vozů a obsahují mimo jiné respirátor pro pacienta i zdravotníky, celotělové ochranné obleky či neprodyšné brýle. Všechny takové pacienty transportují posádky na specializované infekční oddělení Nemocnice na Bulovce k dalšímu vyšetření,“ sdělila mluvčí pražské záchranky Jana Poštová v tiskové zprávě.

Mluvčí Poštová však zároveň uklidňuje, že se jedná o prevenci: „V současném období, typickém pro šíření chřipky, nemají důvod běžní pacienti s horečkou ke zvýšeným obavám.“

Přesto personál hotelu v ulici Sevřená nedaleko stanice metra Pražského povstání zavolal sanitku kvůli podezření na koronavirus u šesti čínských hostů. „Potvrzuji, že dnes v dopoledních hodinách přijelo na vyšetření do Nemocnice Na Bulovce na infekční kliniku šest Číňanů, kteří jsou v Česku na dovolené. Pět jich bylo hned po vyšetření propuštěno, jeden z nich bude testován na koronavirus. Výsledky budou známy nejpozději zítra (ve středu) ráno,“ sdělila mluvčí nemocnice Simona Krautová pro iDNES.cz.

Zmíněné ubytovací zařízení je podle zpravodajského portálu ve spojení s pražskými hygieniky. „Každý takovýto případ, kdy je již z prvotní anamnézy zřejmé, že jde o turisty z Číny, kteří evidentně pocházejí z oblasti dosud nejvíce zasažené nákazou, podléhá telefonické konzultaci se službu konajícím epidemiologem naší stanice,“ informoval mluvčí pražských hygieniků Zbyněk Boublík. V Praze bylo podle agentury ČTK od pátku laboratorně testováno pět lidí. U nikoho z nich výsledky koronavirus nepotvrdily.

Praha je připravena situaci zvládnout

Letiště Praha hlásí, že cílený screening na letišti (hlavně) u spojů z čínských měst funguje. „Zaměstnanec letiště upozornil na cestujícího s možnými příznaky. Toho letištní hasiči doprovodili do ambulance lékařské služby na letišti. Testy byly negativní. I když byl cestující na odletu, byl screeningem zachycen,“ sdělil mluvčí Roman Pacvoň prostřednictvím oficiálního twitterového účtu.

K současnému strachu veřejnosti ze šíření koronaviru se vyjádřili během úterý rovněž zástupci pražského magistrátu. Primátorův náměstek pro životní prostředí Petr Hlubuček (Spojené síly pro Prahu/STAN) na sociální siti ozmámil, že Praha zatím nemá od hygieniků ani od ministerstva zdravotnictví speciální instrukce ke zvýšení bezpečnostních či hygienických opatření kvůli výskytu koronaviru.

„Praha je připravena případnou situaci zvládnout,“ oznámil radní Hlubuček na twitterovém účtu. O připravenosti hovořili v pondělí rovněž lékaři z Nemocnice Na Bulovce. Avšak nezdá se, že by taková vyjádření zabránila hysterické reakci lidí.

Byť ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) ujistil, že je dostatek ochranných roušek – v distribuci bylo přes dva tisíce kusů a příští týden měla do lékáren dorazit zásilka dalších 25 tisíc, e-shopy hlásí mezitýdenní nárůst poptávky po rouškách o 4500 %! „Výrobce přímo z ČR jich má na skladě dokonce milión. Takže problém s dostupností roušek není,“ napsal ministr Vojtěch.