Týmy architektů čeká velká výzva, navrhnout musí úpravu prostorů o ploše více než 100 tisíc m², což zhruba odpovídá dvěma Václavským náměstím. Dnešní stav mezi halami je dezolátní, stejně jako nejednotný mobiliář. Opravy si do budoucna vyžádají skoro všechny z dvacítky budov areálu.

Nově budou vyřešeny vstupy do areálu, umístění zeleně, které výrazně přibude, využití dešťové vody, mobilní řešení pro stánkový prodej a mobiliář. Město také požaduje, aby návrh byl přívětivý ke všem věkovým a příjmovým skupinám obyvatel Prahy.

Využití se měnit nebude

„Chceme získat co nejlepší návrhy pro řešení veřejných prostor, zohledníme i přání Pražanů z dotazníkového a místního výzkumu. Doufáme, že se přihlásí co nejvíc tuzemských i zahraničních ateliérů,“ říká náměstek Pavel Vyhnánek (Praha sobě), který má rozvoj Pražské tržnice ve své gesci.

Využití areálu se měnit nebude, Pražané sem budou moci nadále chodit za nákupy a službami, zábavou i odpočinkem. Nadále vedle sebe mají fungovat vietnamští stánkaři, levné potraviny, gurmánské „food trucky“, blešáky i kreativní huby. Například v Hale 24 se stále nacházejí volné komerční plochy, které chce hlavní město pronajmout ve druhé polovině roku.

Běh na dlouhou trať

Soutěž je dvoukolová, porota v prvním kole posoudí došlé návrhy a následně šest z nich postoupí do druhého kola, kde svůj návrh detailněji rozpracují.

Samotné stavební práce pak budou probíhat postupně v průběhu několika let s ohledem na možnosti rozpočtu hlavního města. Předpokládaná cena rekonstrukce se odhaduje v řádu vyšších stovek milionů korun. Vyhnánek dříve uvedl, že dát prostory do pořádku je práce na několik volebních období.

Areál bývalých městských jatek byl otevřen v roce 1895 a maso se zde zpracovávalo až do 70. let minulého století, od roku 1993 je památkově chráněn jako kulturní památka. Po dlouhá léta chátral a dnes jsou některé jeho části v havarijním stavu.

Hlavnímu městu se jej podařilo získat v prosinci 2019 po téměř desetiletém soudním sporu s firmou Delta Center a zahájit práce na jeho rozvoji. Podle města firma dlouhodobě porušovala smluvní podmínky. Na základě nich si mohla snižovat nájem, ale musela investovat do areálu, což se nedělo. Magistrát tedy smlouvu v roce 2012 vypověděl.