„Každý měsíc se v tržnici bude něco dít. Přijedou bratři Formanové, připojíme se k festivalu Open House Praha, uspořádáme velikonoční trhy a otevřeme foodtruckovou zónu. K tomu všemu začneme s rekonstrukcí, představíme plán budoucího využití hal a samozřejmě zachováme všechno to, co dobře funguje. V hale 22 zůstává skvělý zeleninový trh a v areálu lidé dál najdou i supermarket nebo asijský trh. Pražskou tržnici čeká velký rok a zvu všechny Pražany, ať si ho nenechají ujít,“ řekl primátorův náměstek Pavel Vyhnánek (Praha sobě), který má rozvoj Pražské tržnice v gesci.

Oslavy výročí založení areálu začnou v únoru rozsvícením vodárenské věže. Vyvrcholí v červenci, kdy byla před 125 lety jatka uvedena do provozu, a potrvají až do podzimu.

V rámci oslav bude koncem března slavnostně otevřena tzv. foodtruck zóna s gastronomickými specialitami. Ve stejnou dobu areál nabídne sochařskou výstavu ve veřejném prostoru ve spolupráci s Trafo gallery. První jarní den pak odstartují v tržnici sobotní trhy s tematikou jara, které potrvají až do Velikonoc.

Zelená pro jednorázové akce

Areál tržnice se otevírá i pro krátkodobé pronájmy a jednorázové akce, v březnu se tu uskuteční například festival balkánského jídla a hudby nebo folklorní party známá jako Folklorní mejdlo.

„Letošní oslavy mají areál otevřít veřejnosti a nabídnou ochutnávku atmosféry, jakou bychom tu rádi vytvořili celoročně. Jednotlivé haly a prostory postupně budeme rekonstruovat a nabízet k pronájmu. Už teď ale umožňujeme dočasné pronájmy budov a venkovních prostranství pro různé jednorázové akce,” říká kurátor Pražské tržnice Michal Tošovský. 

V létě roku 2019 docházelo k odstraňování stánků v areálu

Fotogalerie: V průběhu června 2019 docházelo k postupnému odstraňování stánků v areálu Pražské tržnice.

V dubnu se areál zazelená díky umístění kontejnerů s keři a stromy i díky Festivalu městského pěstování a kompostování.  Pop-up hudební a kulturní klub NEONE tu otevře kolektiv pořádající každoročně Lunchmeat festival a uskuteční se MINT market, trh s lokálním designem. 

V květnu se areál Pražské tržnice zapojí do oblíbeného festivalu Open House Praha, který zpřístupňuje veřejnosti jinak nepřístupné budovy. O zapojení areálu do programu organizátoři festivalu usilovali již dříve, až s novým vedením tržnice se však domluva podařila.

Na podzim se v areálu odehraje několik divadelních událostí. Dočasně se v tržnici usídlí divadlo bratří Formanů s představením Deadtown a novou hru na klíč pro areál připraví specialisté na divadlo se spoluúčastí díváků z uskupení Pomezí. Proslulá scéna nového cirkusu Jatka 78 znovu uvede své představení Mše za duše, kterým zahájilo před pěti lety své působení v tržnici a uctilo jím historii areálu.

Areál dnešní Pražské tržnice, dříve Ústřední jatka královského města Prahy, byl vybudován v roce 1983 a slavnostně zprovozněn v roce 1895. Od roku 1993 je chráněn jako kulturní památka. Areál o rozloze 103 060 m2  tvoří 40 objektů, budovy nesou prvky secese a novorenesance a byly postaveny podle návrhu architekta Josefa Srdínka. Dvě sochy postav s býky u vstupu do areálu pochází od významných českých sochařů Bohuslava Schnircha a Čeňka Vosmíka.