K jeho prohlášení se připojila také předsedkyně klubu občanských demokratů Alexandra Udženija. Oba politici se shodli i na tom, že by primátorka Adriana Krnáčová (ANO) a také všichni zbývající radní za ANO, ČSSD a Trojkoalici měli co nejdříve rezignovat na své funkce.

Také Trojkoalice prý stále preferuje ustavení menšinové koalice s TOP 09, Piráty, Nezávislými a za podpory ODS před širokou koalicí ve formátu ANO, ČSSD, TOP 09, ODS a Trojkoalice. „ANO a ČSSD nám nabídly možnost paralelního jednání o širší koalici. Jejich taktikou je nahlodat stávající koaliční jednání a ukázat, že jsou i další možnosti. Pro nás je prioritou pokračující jednání o menšinové koalici," potvrdil za Trojkoalici zastupitel a předseda pražských Zelených Ondřej Mirovský.

ANO a ČSSD od úterního večera navrhují partnerům z TOP 09, ODS a z Trojkoalice, aby společně vytvořili širokou koalici o síle třiapadesáti hlasů. Šlo o reakci na úterní dohodu o možném vzniku menšinové koalice v čele s TOP 09 za účasti Trojkoalice, Pirátů a Nezávislých opírající se o podporu ODS ze zastupitelských lavic.

„K tomuto návrhu nás vede snaha o maximální odpovědnost za chod hlavního města a jeho další rozvoj," píše se v dokumentu, který společně podepsali předseda pražské ČSSD Miloslav Ludvík a předseda pražské organizace hnutí ANO Martin Stropnický.

Důvěra zřejmě byla narušena

Snaha ANO a ČSSD vyhnout se odchodu do opozice se ve středu do značné míry minula účinkem. TOP 09 a ODS jejich nabídku s díky, ale jednoznačně odmítly a jediný, kdo je alespoň částečně otevřen diskusi je část Trojkoalice představovaná KDU-ČSL. Ovšem i Lidovci, stejně jako Zelení a Starostové a nezávislí dopředu jasně vzkázali, že je pro ně prioritou pokračující jednání o menšinové koalici v čele s TOP 09.

„Ano, stále preferujeme koaliční spolupráci s TOP 09, Piráty, Nezávislými a ODS. Nevidíme důvod, proč bychom si neměli vyslechnout také návrhy ANO a ČSSD, se kterými jsme byli rok v jedné koalici. A to platí především tehdy, pokud k témuž byly vyzvány také TOP 09 a ODS. Na klubu Trojkoalice návrh probereme ráno před čtvrteční schůzí zastupitelstva," sdělil dosavadní radní za Trojkoalici Jan Wolf (KDU-ČSL).

Podle něj je dobře diskutovat o variantě silnějšího mandátu nové koalice. Domnívá se totiž, že slabým místem rodící se menšinové koalice je neúčast ODS v městské radě. Tu si jako podmínku stanovili Piráti. „Není to úplně standardní, ale chápu podmínku Pirátů a vážím si postoje ODS, která je ochotna menšinovou koalici podporovat. Problémy to ale může přinést," dodal Wolf s tím, že prezentoval aktuální postoj KDU-ČSL, nikoliv Trojkoalice jako celku.

Lídr Trojkoalice Petr Štěpánek (SZ) ujistil, že stále platí úterní ujednání s TOP 09, ODS, Piráty a Nezávislými. „Připravujeme koalici demokratických stran s termínem ustavení na lednové schůzce zastupitelstva," zopakoval Štěpánek. Strana zelených podle jejího pražského předsedy Ondřeje Mirovského jednoznačně preferuje variantu menšinové koalice.

Praha uvedená do chaosu

Vyjádření Jana Wolfa přesto znepokojilo klub zastupitelů za TOP 09. „Nepovažuji to za příliš solidní přístup. Náš projekt je teď méně jednoznačný, než se zdálo," poznamenal Václav Novotný. „O to přesně ANO a ČSSD šlo. Nahlodat stávající koaliční jednání," reagoval Mirovský.

„ANO vyhrálo volby, s velkou slávou si rozdělilo křesla, a pak zjistilo, že to vůbec neumí. Spolu s ČSSD za rok uvedli Prahu do chaosu a teď, když cítí, že by o křesla mohli přijít, se probudili s apelem," zhodnotila nabídku ANO a ČSSD šéfka klubu ODS Alexandra Udženija.

Piráti prý krok ANO a ČSSD očekávali. „Právě proto jsme TOP 09 nabídli účast na menšinové koalici. Abychom pomohli odstavit od moci Karla Březinu z ČSSD a Radmilu Kleslovou z ANO. ČSSD jsme zároveň vzkázali, že dokud bude Březina, pravomocně odsouzený za podvod, členem zastupitelského klubu sociální demokracie, tak je jakákoliv podpora případné koalice za účasti ČSSD z naší strany vyloučena," uvedli Piráti ve středečním prohlášení.

Představitelé ANO i ČSSD jsou k životaschopnosti menšinové koalice skeptičtí. Primátorka Adriana Krnáčová (ANO) už dříve uvedla, že si „počká, až projekt dožije." „Menšinová vláda není zárukou stability pro hlavní město Prahu. Koalice musí vládnout s jasným mandátem," je přesvědčen dosavadní náměstek primátorky Petr Dolínek z ČSSD.

ShrnutíPočty zastupitelů: ANO - 17, ČSSD - 8, Nezávislí - 3, KSČM - 4, ODS - 8, Piráti - 4, TOP 09 - 12, Trojkoalice - 8, nezařazená zastupitelka - 1. Celkem je 65 zastupitelů.

Menšinová koalice TOP 09, Trojkoalice, Pirátů a Nezávislých s podporou ODS disponuje 35 hlasy. Zástupci TOP 09 a ODS na jejím vzniku trvají. Trojkoalice ji preferuje. Případná koalice ANO, ČSSD, TOP 09, Trojkoalice a ODS by dala dohromady 53 hlasů. TOP 09 i ODS tuto variantu odmítá, Trojkoalice je o ní ještě ochotná jednat.

Hlavním bodem čtvrteční schůze zastupitelstva je schvalování rozpočtu hlavního města pro příští rok o objemu 60 miliard korun. Zastupitelé za ANO, ČSSD a Trojkoalici se svými podpisy zavázali, že návrh schválí bez jediného pozměňujícího návrhu. Dohromady tvoří těsnou většinu 33 hlasů. I přesto může být schvalování rozpočtu problematické. Například ODS se chystá předložit celou řadu pozměňujících návrhů.

Schvalování rozpočtu může zdržet i očekávaná dlouhá diskuse o programu schůze zastupitelstva. TOP 09 ani ODS nevyloučily, že budou už dnes chtít odvolat primátorku Adrianu Krnáčovou a také zbývající radní za ANO, ČSSD a Trojkoalici. Pravděpodobnější je, že nekompletní městská rada přežije do lednové schůze zastupitelstva.

Lídr Trojkoalice Petr Štěpánek potvrdil, že trojkoaliční zastupitelé podle dohody zvednou ruku pro rozpočet. Zároveň připustil, že po eventuální změně ve vedení města se změní i parametry rozpočtu.

Čtěte také: Vybírá se primátor z TOP 09. ANO a ČSSD míří do opozice