Informovaly o tom zastupitelka Michaela Krausová (Piráti) a mluvčí PS Julie Kochová. Koalice má v 65členném zastupitelstvu většinu 39 hlasů. V opozici bude vítězná ODS a dosud vládnoucí ANO. Vedení města budou zastupitelé volit 15. listopadu.

"Budoucí koalice bude představovat program opozici a diskutovat možnosti spolupráce, protože chceme zapojit všechny strany v zastupitelstvu do fungování úřadu a města," uvedla Krausová.

Zástupci koalice v uplynulých týdnech v rámci povolebních jednání uvedli, že občanským demokratům jako vítězi voleb nabídnou post předsedy magistrátního kontrolního výboru.

Zbavují se lídři odpovědnosti?

Občanští demokraté budou chtít s koalicí jednat zejména o bydlení a dopravě. "Praha potřebuje rychle nastartovat dostavbu okruhu a rozhýbat bytovou výstavbu. Pražané si nezaslouží další čtyři roky stagnace města a dohadování se o banalitách," řekla místopředsedkyně ODS a předsedkyně zastupitelů ODS Alexandra Udženija.

Na jednání podle ní bude chtít ODS po lídrech PS Janu Čižinském a Spojených sil pro Prahu Jiřím Pospíšilovi reakci na úterní výzvu občanských demokratů, aby zasedli v radě města. Čižinský a Pospíšil mají být pouze předsedy zastupitelských klubů. "Zbavení se odpovědnosti za řízení hlavního města je minimálně neprofesionální," uvedla Udženija.

Koalice dnes seznámí s programovým prohlášením rovněž média. Zároveň představí předsedy magistrátních výborů a rozdělení gescí mezi jednotlivé radní. Piráti, PS a Spojené síly pro Prahu se už domluvili na tom, že primátorem bude lídr Pirátů Zdeněk Hřib. PS a Spojené síly budou mít v radě po dvou náměstcích primátora. V radě bude ještě dalších šest členů - po dvou radních z každého koaličního uskupení.

Volby v Praze vyhrála ODS, má 14 mandátů. Na druhém místě skončili Piráti, kteří mají 13 zastupitelů, stejný počet jako třetí Praha Sobě a čtvrté Spojené síly pro Prahu. Do zastupitelstva se dostalo ještě ANO s 12 zastupiteli.