Že jsou promítání pod širou oblohou velmi oblíbená, dokládá i to, že si sami diváci založili vlastní letní kino v Praze 6. Přesněji řečeno navrhli jej jako projekt v rámci participativního rozpočtu přede dvěma lety a záměr nakonec získal nejvíce hlasů ze všech.

Loňský první ročník U Keplera se vydařil, a proto radnice s jeho finanční podporou nekončí. Pro letošek má provoz na starosti společnost Cinema Time. Ta bude promítat každý čtvrtek.

Přineste si židli

„Divákům bude k dispozici přibližně stovka míst na sezení, ostatní mohou sledovat film z donesených podložek, lehátek, dek nebo vlastních židliček,“ popsal mluvčí Prahy 6 Ondřej Šrámek.

Letošní sezonu otevřel v uplynulém týdnu film Chata na prodej. „Filmové čtvrtky v parku Maxe van der Stoela se ponesou v duchu nejúspěšnějších snímků poslední doby, a to jak zahraničních a Oscary a dalšími významnými cenami ověnčených, tak tuzemských oceněných Českými lvy,“ popsali dramaturgický záměr pořadatelé.

Začátky projekcí jsou během června naplánovány na půl desátou večer. Diváci tento měsíc uvidí třeba drama Kafarnaum o chlapci, který žaluje své rodiče za to, že mu dali život, a drama Tranzit o evropské migraci. Vstup do kina U Keplera je zdarma.

Téměř 30 projekcí v lázních

Kam vyrazit do letního kina. Infografika.Zdroj: DENÍK/Eva BrendlováÚterní a sobotní večery mohou filmoví fanoušci strávit pro změnu ve Žlutých lázních. Hlediště bude umístěno na travnaté pláži, promítat se bude na plátně 11 krát 6 metrů. „Devětadvacet projekcí nabídne romantiku, dobrodružství, drama i akční filmy,“ uvedla mluvčí areálu Hana Tietze.

První z nich je naplánována na dnešní večer. Po setmění, zhruba po 21. hodině se bude promítat český film Tátova Volha. V dalších týdnech lázně divákům nabídnou třeba české filmy Teorie tygra a Po čem muži touží, i zahraniční komedie Dítě Bridget Jonesové či Mamma Mia 2.

Letní filmovou scénu naleznou diváci i na opačném břehu Vltavy. Centrum MeetFactory zaměří dramaturgii směrem k životnímu prostředí. „Při pohledu na postupující vývoj ekologických výstrah nabízí vybrané filmy prostor k zamyšlení nad změnami v přírodě a možnostmi jedince nastolený kurz usměrnit k lepšímu,“ přiblížil myšlenku mluvčí MeetFactory Libor Galia.

Sezonu zde zahájí příští týden snímkem Vyšší moc, který vypráví o tom, co způsobí hrozba pádu laviny v jedné rodině. Vstup na promítání zde bude i letos volný.

Pauza na výstavišti

Už podvanácté vyrazí na cestu také Kinobus dopravního podniku. První promítání je předběžně naplánováno na 17. června, poslední na polovinu září. Bližší informace zatím podnik nezveřejnil. „V současné době se finalizuje program Kinobusu,“ oznámila mluvčí dopravce Aneta Řehková.

Promítat se bude letos i v karlínských kasárnách, na tržišti Manifesto, u Werichovy vily a na dvou místech ve Stromovce. Naopak pauzu si dají kina Tiskárny na vzduchu na Výstavišti a Českého rozhlasu Regina. Rozhlas přestávku vysvětlil organizačně-technickými důvody, Tiskárna zase řeší spory s nájemcem budovy, v níž sídlí.

V centru vzniklo nové kino

Kdo dá ale přece jen raději přednost střeše nad hlavou, měl by vyzkoušet nové kino Edison, které otevírá tento víkend. Sídlí ve funkcionalistické budově v Jeruzalémské ulici přímo v srdci města, nedaleko Václavského náměstí. Do technické památky (někdejší transformační stanice postavené českým architektem F. A. Librou v letech 1926-30) se vešla špičková projekční technika, pohodlná křesla i designová kavárna.

„Je to po dlouhé době nové kino v centru v prostoru, který kinem nikdy nebyl,“ říká Ivan Hronec z Film Europe, který prý Edisona věnuje Praze jako dar. Bude fungovat jako tradiční kino a zároveň VOD platforma - virtuální videopůjčovna.

Ambicí vedení je vyjít vstříc kulturnímu publiku, které chce od kina víc než jen zábavu a kterým v běžných kinech uniklo krátkodobé promítání náročnějšího programu. V sobotu a v neděli najdete v programu například francouzský snímek Věrní nevěrní, životopisný film Renoir, loňský hit Berlinale Tranzit nebo ceněné ruské drama Nemilovaní. Hrát se bude pětkrát denně, kavárna otvírá ráno v osm a končit bude úderem půlnoci.