Na koupališti Petynka v Praze 6 zahájili sezonu tradičně 1. května. Návštěvnost byla ovšem ve srovnání s loňskem výrazně nižší. K 30. květnu do areálu zavítalo 2156 návštěvníků, v roce 2018 jich bylo 10 578, uvedl pro ČTK vedoucí areálu Ondřej Renský.

Koupaliště připravilo novinky jako dětský „kouzelný" náramek umožňující neomezený vstup na vybrané atrakce, dva stolní fotbálky nebo nové výdejní místo v gastro zoně. V Petynce také myslí na životní prostředí. „Snažíme se třídit odpad a provozovatel gastra používá bio nádobí ze dřeva," řekl Renský.

Frontám u vstupu by mohla zamezit aplikace Petynka i nový web, kde lze mimo jiné zakoupit online vstupenky. Dalším způsobem, jak se vyhnout frontám, je zakoupení předplatného (čipu), se kterým už návštěvníci chodí samostatně rovnou přes turniket.

Také Biotop Radotín zahájil sezonu bez ohledu na nízké teploty v první polovině května. „I přesto, že je nyní návštěvnost nižší, očekáváme určitě vyšší návštěvnost než loňský rok. Každý rok máme zkrátka větší a větší návštěvnost," sdělil ČTK provozní koupaliště s přírodním čištěním vody Tomáš Jirout.

Oficiální facebooková stránka v neděli hlásila, že voda v biotopu má 23 stupňů Celsia. V radotínském areálu mají nový krytý plavecký bazén, který je momentálně ve zkušebním provozu. Oficiálně bude otevřen v září, ačkoliv už teď funguje od 9 do 21 hodin. I tady v Biotopu Radotín dbají na ekologii. Zavedli zálohované kelímky, nádobí nebo brčka jsou z biologicky rozložitelného plastu.

Přírodní koupaliště Divoká Šárka posunulo začátek sezony o měsíc, poprvé návštěvníky uvítalo teprve 1. června. I zde připravili dílčí novinky, například přibyla trampolína, řekl ČTK provozovatel Petr Veselík. Voda je tu vhodná ke koupání stejně jako u třech dalších pražských přírodních koupališť - rybníku v Motole, Džbáně a Hostivařské přehradě. Koupaliště Šeberák je mimo provoz. Hygienická stanice hlavního města Prahy nově měří kvalitu vody i v biotopu Lhotka ve čtvrté městské části.

Také pražské kempy se přichystaly na léto. Ale jaká bude letošní sezona, se zdráhají dopředu odhadovat. Velké úpravy se udály v Triocampu v Dolních Chabrech. Mají zde čtyři nové mobilní domy a zatím tři safari stany, počítají avšak s pěti. Naopak vyřadili zastaralé dvojlůžkové chatky. Zvětšili tu prostor pro karavany, vylepšené je i sociální zázemí.

V kempu Džbán ve Vokovicích zásadní inovace nepřipravili. Areál udržují průběžně, řekla ČTK Veronika Míčová. Mají tu stálé zákazníky. „Skupiny, které k nám jezdí pravidelně, si chatky rezervují i rok dva předem,“ uvedla Míčová. Lidé tu průměrně tráví mezi třemi a sedmi dny. Naprostá většina hostů jsou cizinci. Podobně jako v případě Petynky se mluví o modernizaci a celkové revitalizaci areálu.

Hlavní sezona začala i pražským sportovištím. Sportovní a rekreační areál Pražačka na Žižkově letos rozšířil prostor kolem venkovního bazénu. „Nově budou mít návštěvníci přístup i do Grillparku, kde budou jak místa k posezení tak odpočinku a možnost občerstvení," sdělila ČTK Markéta Kheliová. Lidé budou moct také nově využít online rezervační systém pro venkovní sportoviště. V provozu je celoročně už takřka legendární sousední kemp. Prague Central Camp láká i na koncerty a jiné kulturní akce nebo jen na posezení u piva.

Rozmanité sportovní i kulturní vyžití přichystali ve Žlutých lázních. I tady doufají, že se počasí umoudří a teploty zůstanou na rozdíl od uplynulého měsíce vysoké. Kvůli nízkým teplotám měl areál u řeky Vltavy tržby zhruba o 70 procent nižší než v předchozích třech letech.

Pražané i turisté mohou ve Žlutých lázních vyzkoušet vozítko OneWheel, nově třeba elektrický surf eFoil nebo si zacvičit na venkovním crossfitovém hřišti. Změny doznají i gastro provozy, kde se počítá se zavedením stoprocentně kompostovatelného nádobí, řekla ČTK mluvčí areálu Hana Tietze.