Včerejší zasedání zastupitelstva skončilo předčasně kvůli neodhlasování programu. V jeho pozadí byl nesouhlas Trojkoalice se záměrem zbořit Libeňský most a postavit na jeho místě nový, což navrhl náměstek primátorky pro dopravu Petr Dolínek (ČSSD).

ANO následně pohrozilo Trojkoalici vypovězením koaliční smlouvy kvůli jejímu porušení, které mělo spočívat právě v neschválení programu. Proti němu se cíleně postavil také Matěj Stropnický (Zelení). „Byl to zásadní problém, který způsobil zvýšení nedůvěry mezi koaličními partnery. Tímhle stylem, způsobem a tempem se nedá pokračovat,“ řekl Pražskému deníku zastupitel ANO a jeho kandidát na budoucího primátora Patrik Nacher.

Osobně je k pokračování koalice spíš skeptický, přestože nechce mluvit za ostatní členy klubu a na straně Trojkoalice vidí rozdíly v „přístupnosti k dialogu“ mezi jednotlivými zastupiteli. Pokud by se skutečně koalice rozpadla, nejpravděpodobnější je podle Nachera jakási „menšinová vláda“ ANO.

„Zodpovědností hnutí ANO jakožto největšího subjektu je umět navrhnout řešení, jak fungovat až do voleb. Jedním z těch řešení je komunikace napříč zastupitelstvem a hledání podpory i důležitých bodů u opozice. Minimálně ze strany ODS tam ta vůle je. Sestavování nějaké nové koalice by vypadalo navenek směšně a na pořadu dne není,“ sdělil Nacher exkluzivně Pražskému deníku.

Trojkoalice naopak vnímá jako porušení smlouvy skutečnost, že ANO a ČSSD podpořili opoziční návrh, aby se osud Libeňského mostu projednával už jako první bod schůze. „U tak zásadní věci považujeme za důležité, aby se projednávala odpoledne, tedy v čase uživatelsky přívětivém pro veřejnost. To je základ demokracie,“ prohlásil za Trojkoalici zastupitel Ondřej Mirovský (Zelení). Trojkoalice i ANO nicméně našli v otázce Libeňského mostu alespoň prozatím shodu.

Nejprve se podle nich musí vypracovat detailní projekt náhradního provizorního přemostění a až pak definitivně rozhodnout o tom, jestli se původní most opraví nebo zboří a postaví na stejném místě nový. Podle vedoucích představitelů Trojkoalice by konec této pražské vlády nedával několik měsíců před volbami smysl.

„Je třeba ještě dotáhnout řadu důležitých věcí. Z mojí agendy např. soutěž na rekonstrukci Vítězného náměstí, nastartování humanizace magistrály či odstranění stavebních uzávěr v rozvojových územích jako jsou  Bubny - Zátory nebo Nákladové nádraží Žižkov,“ zdůraznila náměstkyně primátorky Petra Kolínská (Zelení).

Sociální demokraté ještě jasný postoj k budoucnosti spolupráce v pražské Radě nezaujali a chystají se jednat s ostatními partnery. Stejně jako ANO kritizuje ČSSD to, že akce trojkoaličních „rebelů“ Čižinského a Stropnického zablokovala kromě otázky Libeňského mostu „řadu dalších věcí podstatných pro Pražany, o kterých se mělo na dubnovém zastupitelstvu rozhodovat.

„Pan Čižinský neustále mluví o tom, jak bojuje za pražské učitele. Nyní každý vidí, kde je pravda. Učitelé se prozatím nedočkají avizovaných 300 milionů určených na kompenzaci trvale nízkých platů ve školství, zastavil tím i uvolnění 24,5 milionů na stavbu mateřské školy v Šeberově, která nesnese odkladu“ postěžovala si radní pro oblast školství Irena Ropková (ČSSD).