Jako o možném kandidátovi na volebního lídra pražské kandidátky ČSSD do Sněmovny se před časem mluvilo i o předsedovi Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jaroslav Zavadil, který v čele ČMKOS na jaře příštího roku skončí.

Šéf pražské ČSSD Karel Klíma v polovině července uvedl, že vybírají z několika kandidátů. Zavadil tehdy podle něj „navštívil několik obvodů, sonduje nálady". Pozice Zavadila by prý ale mohla být složitější, protože ani on nepochází z metropole.

Sobotka se narodil v Telnici u Brna. Členem Sněmovny je od roku 1996. Předsedou strany je od roku 2011, už předtím ji ale řídil po odstoupení Stanislava Grosse a později Jiřího Paroubka. Spolu s Haškem, který šéfuje Asociaci krajů, soupeří o vliv ve vedení ČSSD. Před hlasováním o důvěře úřednické vládě Jiřího Rusnoka Sobotka prosazoval, aby ji strana nepodpořila, a uváděl, že by poslanci ČSSD mohli opustit sál. Hašek zastával názor, aby sociální demokraté Rusnoka podpořili. Takový návrh nakonec na grémiu strany před hlasováním přednesl sám Sobotka.