Víte, kdo žil v domě u zámeckých schodů nebo čím je zvláštní restaurace U Zlaté studně? Vyřešením těchto hádek přímo v srdci Starého Města, můžete přijít na kloub tajemné schránce. Pražské večerní bojovky se účastní několik týmu maximálně po pěti hráčích. Kdo dřív vyřeší záhadu staré Prahy, vyhrává.

„Hru jsem vymyslel v podstatě sám s manželkou a kamarádem. Původně jsme chtěli udělat přímo nějakou únikovou hru z místnosti, ale nesehnali jsme na to prostory, který by nám vyhovovaly. Rozhodli jsme se tedy pro městskou hru, což se nám zalíbilo i proto, že jde o dosud ne tolik rozšířený formát her jako u klasických únikovek. Lidé si u nás na prahahrou.cz mohou vybrat ze dvou typů her. První hra nese název Tajemná schránka a zájemci si ji mohou zahrát jako součást Pražské večerní bojovky. Druhou hrou je Veteránova skrýš a ta se dá hrát kdekoliv v přírodě,“ vysvětlil Jan Veverka.

Pražská bojovka je výjimečná v tom, že mezi sebou soutěží právě více týmů. „Klasická Tajemná schránka je jen pro jednu skupinu. V bojovce jde ale pak o to, kdo tajemnou schránku zvládne vyřešit nejrychleji. Nejlepší tým jsme tu zatím měli asi před 14 dny. Hráčům se podařilo vše zvládnout za hodinu a tři čtvrtě. Bylo ale vidět, že jsou na to připraveni, měli čelovky a přiběhli docela uřícení. Ostatní většinou chodí na pohodu a občas si po cestě skočí i na pivo,“ popsal jeden ze zakladatelů hry.

Samotná hra začíná vždy na Malostranském náměstí. Tam se sejdou týmy, kterým se vysvětlí princip soutěže. Každá skupina taky dostane obálku, v níž má vše potřebné, a baterku. Začíná boj. Hráči se snaží rozluštit prvních pár hádanek a pak už se rozebíhají každý do jiných koutů Starého Města. Mají tři hodiny na to, aby zjistili kód, kterým otevřou tajemnou schránku. Na několika nejrůznějších místech musí plnit úkoly, které je posunou kupředu.

Ze začátku někteří běží, jiní praktikují rychlochůzi. Po zdolaných schodech, uličkách a dvou hodinách ale už nikomu není do smíchu. „Musíme makat, už nám zbývá jen posledních pět míst, a pak si dáme něco v Mekáči,“ motivuje svůj tým Honza. „Už je to ale docela dlouhý a mám hlad,“ namítá jeho spoluhráčka Eva. Společnými silami řeší nejednu hádanku. Dokonce je zpozdí i natáčení jakéhosi krimi filmu nedaleko Karlova mostu. „Musíte tu počkat, zhruba pět minut,“ pouučuje hráče filmový bodyguard. „No tak to je skvělý, to jsme prohráli. Zkuste někdo vymyslet jinou cestu,“ urguje ostatní Jakub a připomíná, že do konce hry zbývá už jen půl hodiny.

Poslední úkol je splněn a hráči spěchají na místo, kde to vše začalo. „Rychle, musíme běžet, ať to stihneme,“ navrhuje Honza. „Tak jo, ale těsně před tím Starbucksem zastavíme, ať nejsme trapní, že běžíme, kdyby už tam všichni byli,“ oponuje Eva. Na Malostranském náměstí už čeká předešlý tým, jenž se snaží schránku rozluštit. Zadává ovšem špatný kód a zámek se neotvírá. A tak šanci dostávají ti, co na místo dorazili jako druzí. Nakonec zadávají správnou kombinavi a vyhrávají.

„Nejvíc se mi na hře líbilo, že jsme objevili různá pražská zákoutí, kterých si jindy ani nevšimneme. Zároveň jsme se dozvěděli i zajímavosti o umělcích, kteří tu žili,“ uvedl Jakub, jehož tým Pražskou bojovku vyhrál. „Byl to super adrenalin, akorát už to na mě osobně bylo trošku delší,“ dodala Eva. „Já bych hlavně všem doporučil vzít si s sebou barevnou fixu, která nám hodně pomohla, pití a jídlo,“ doplnil Honza.

Pokud máte volný večer a chcete zabavit své děti nebo byste s firmou rádi zapracovali na teambuldingu, je pro vás Pražská bojovka to pravé ořechové. Nejbližší termín, na který se můžete přihlásit, je 17. listopadu. Nemusíte oplývat žádnými znalostmi, stačí pouze spolupráce, selský rozum a pohodlné boty.