"Letošní krásné počasí nám přeje. Loni jsme zahajovali sezónu v polovině května, letos již v polovině dubna. Registrujeme meziroční nárůst návštěvníků kolem 80 procent," uvedla obchodní manažerka půjčovny lodiček na Císařské louce Helena Knapová.

"Díky horku si lodičky a šlapadla letos půjčuje o deset procent více lidí než loni, kdy nás postihla velká voda a museli jsme se čtyřikrát stěhovat," zmínil provozovatel půjčovny u Kotvy na ostrově Žofín Tomáš Hubený.

Cena za hodinový pronájem loďky nebo šlapadla, která je v odpoledních a večerních hodinách většinou dražší než dopoledne, se v centru Prahy pohybuje od 50 do 180 Kč. Výběr druhu plavidla záleží na denní době a na věku zákazníků.

"Šlapadla si nejvíce půjčují mladí lidé kolem 20 let a nejčastěji v dopoledních hodinách. Lodičky si naopak pronajímají spíše zákazníci středního věku, a to hlavně odpoledne a ve večerních hodinách. Chtějí mít k sobě blíž," vysvětlil výběr zákazníků Tomáš Hubený.

Ti, kdo si plánují vyrazit na projížďku po Vltavě, nemusí spoléhat jen na vlastní síly. V nabídce půjčoven jsou kromě lodiček a šlapadel také motorové čluny, výletní vory s grilem nebo jachty.

Pronajmutí voru vybaveného lehátky, motorem a grilem vyjde na 590 Kč na hodinu. Půjčení motorového člunu stojí o 200 Kč méně. Nejdražší je zapůjčení jachty, kde se hodinový pronájem pohybuje od 2000 až do 10.000 Kč.

Zatímco lodičky a šlapadla si půjčuje stejné množství Čechů jako cizinců, na motorový člun, vor nebo jachtu vyráží podle provozovatelů zejména tuzemští zákazníci.

Motorové čluny přináší hlavně adrenalinovou zábavu. Nejčastěji si je pronajímají rodiny s dětmi nebo školy či firmy na pořádání výletů. Jachty, vory a loďky jsou určené spíše na romantické chvilky. Romanitku a adrenalin v jednom možná zažijí snoubenci, kteří mají na 7. července objednanou svatbu na pramicích. "Všichni svatebčané se budou pohybovat na loďkách, pramice budoucích manželů bude extra vyzdobena," popsala chystaný svatební obřad Knapová.

 

Půjčovny lodiček v centru Prahy:

Půjčovna, adresa, plavidla

U Kotvy, ostrov Žofín veslice, šlapadla

Slovanka, ostrov Žofín veslice, šlapadla, šlapadlo ve tvaru Labutě

Go Žluté lázně Podolské nábřeží, Praha 4 veslice, šlapadla, motorové čluny, dračí lodě

Půjčovna lodiček na Císařské louce, Císařská louka, Praha 5 pramice, motorové čluny, vory, jachty

Splav, ostrov Žofín, šlapadla

Klub Lávka, Novotného lávka 1, Praha 1 šlapadla