Podle údajů ministerstva vnitra žije v Česku okolo čtyř tisíc Latinoameričanů, polovina z nich si vybrala k pobytu Prahu.

„Největší skupinu tvoří Brazilci, Mexičané a Kubánci,“ vysvětluje Kristýna Omastová z Poradny pro integraci. Do té si chodí cizinci pro rady související s jejich pobytem v České republice, ale i sháněním lékařů, zápisy do škol a školek nebo vyřízením živnostenského oprávnění.

Kam vyrazit v metropoli za Latinskou Amerikou..Zdroj: Deník

Podle Omastové vede cizince do Prahy zpravidla jeden ze čtyř důvodů. Prvním z nich jsou studia, což je případ Chilana Felipeho, který přijel v roce 2007 na stipendium.

„Zpočátku jsem strašně bojoval s češtinou i se studiem, takže jsem o stipendium přišel. Pak jsem pracoval v baru, nyní mám zaměstnání v kanceláři, protože se mi zlepšila čeština i angličtina,“ pochvaluje si rodák ze Santiaga, který by tu rád brzy založil rodinu.

Venezuelané na vzestupu

Další skupina „Latinos” míří do Prahy za prací v nadnárodních firmách, které shánějí odborníky po celém světě a znalost češtiny příliš neřeší. „Nemalou skupinu tvoří i osoby, které se ve svých zemích necítí bezpečně. Patří mezi ně Kuba, Mexiko a Brazílie, kde je mnoho násilí a únosů. Kvůli politické situaci přibývají také Venezuelané,“ dodává Omastová.

Exotické dobroty i rukodělná výroba

Poslední skupinou jsou cizinci cestující za svým českým partnerem. To je i případ Sergia, který se před osmi lety zakoukal do Pražanky a vydal se za ní. Práci sehnal v argentinské restauraci, což je osud mnoha Hispánců. Díky nim tak v posledních letech v Praze přibývá možností k ochutnání exotických dobrot, jako jsou mexické taco a burrito, argentinské maso z grilu parillada, kukuřičné placky arepas nebo vyhlášené kubánské sendviče.

Mnohým přistěhovalcům chybí jejich domácí kultura a pospolitost, snad i proto kromě restaurací a barů zakládají v metropoli také taneční školy nebo kapely.

Ve čtvrtek a v pátek budou moci Pražané zažít pocit jako na jihoamerickém tržišti přímo na náměstí Jiřího z Poděbrad na festivalu Merkádo. Jeho organizátorka Martina Kaňáková na něm již třetím rokem přibližuje kulturu i gastronomii a vypracoval se na největší akci Latinoameričanů v Česku. Kromě pozitivního přístupu k životu se snaží předvést i tradiční rukodělné výrobky, exotické ovoce, nebo představit osudy Hispánců, kteří se v Česku usadili.

„Třeba Ekvádořan José se přestěhoval s rodinou po ničivém zemětřesení, které je v roce 2016 připravilo o všechno. V Praze prodává se svou českou ženou rukodělné výrobky a založili spolek na pomoc Ekvádoru,“ přibližuje Kaňáková jeden z příběhů, které představí festivalová výstava.