Skoro třicet zastávek je rozmístěných po celém městě. „Jednání s Prahou jsou ve fázi vytipování nejhodnějších lokalit pro vybudování zastávek. Některé zastávky jsou ve stadiu projektové přípravy a jiné jsou už téměř před dokončením," uvedl mluvčí Správy železniční dopravní cesty Marek Illiaš.

První skupina obsahuje třináct zastávek. Mezi nimi je i zastávka v Běchovicích, s níž už město počítá, a která vznikne v rámci modernizace trati. Stejným způsobem by mohly vzniknout zastávky na Praze 10, kde by vlaky nově stavěly na Zahradním městě a u Edenu. Zrušena by byla stávající zastávka ve Strašnicích.

Budovat by se podle plánu mohlo i v centru. Nová zastávka by vznikla na Výtoni v Podskalí, a jejíž výhodou by bylo napojení na blízkou tramvaj a metro. Ne všechny zastávky by byly postaveny úplně z ničeho nic. Některé by se „jenom" posunuly. Týkalo by se to kupříkladu zastávek ve Velké Chuchli a v Jinonicích, které se posunou blíže k tamní zástavbě.

Denně 100 tisíc cestujících

Do druhé skupiny jsou pak zahrnuty plánované zastávky v Liboci, Čakovicích nebo ve Kbelích, kde má být nová zastávka Praha-Nouzov. V poslední, třetí etapě by pak vzniklo dalších sedm zastávek, a to mimo jiné v Michli, na Spořilově nebo v Radlicích.

Vznik nových zastávek by přivítaly České dráhy. „Zřízení nových zastávek přirozeně vnímáme pozitivně. Umožňují další vyšší zapojení železniční dopravy v rámci pražské dopravy. Už dnes využívá železniční dopravu na území hlavního města denně kolem sto tisíc cestujících," uvedl mluvčí drah Petr Šťáhlavský.