„Pomalý postup města jsem kritizoval ještě, když měl čističku na starosti bývalý radní Petr Štěpánek (SZ). Po jeho rezignaci se vše dostalo do takového vakua a v podstatě nic se neděje,“ upozornil předseda magistrátního výboru infrastruktury Miroslav Poche (ČSSD).

Ten tvrdí, že město selhává hned ve třech bodech. Podle jeho slov nemá magistrát zajištěný způsob financování. „Navíc zde visí hrozba, že přijdeme o šest miliard korun alokovaných z dotací Evropské unie,“ pokračoval Poche. Dále říká, že není vyřešeno kalové hospodářství a také není vyjednána úprava smlouvy se společností Pražské vodovody a kanalizace.

Kriticky se k přípravě přestavby ÚČOV vyjadřuje také iniciativa Jaspers, která pomáhá při přípravě projektů, jež mají čerpat peníze z EU. Ta už několikrát projekt Prahy připomínkovala a město se doposud s výtkami nedokázalo vypořádat.

Primátor hlavního města Pavel Bém (ODS) ale tvrdí, že jednání pokračují a na zahájení akce se intenzivně pracuje. „Nemám obavy, že bychom peníze z Evropské unie nezískali. Stavba čističky je jednou z priorit hlavního města a jednání pokračují, před dvěma týdny jsem se sešel i s premiérem Janem Fischerem, s nímž jsme jednali o financování projektu,“ řekl Deníku Bém.

K přípravě projektu rekonstrukce a dostavby čističky je kritické také ministerstvo životního prostředí. To není spokojeno s přístupem metropole a dalo Praze termín do konce března, do té doby má magistrát pokročit s přípravou akce a vyjednat má také úpravu provozní smlouvy s Pražskými vodovody a kanalizacemi (PVK).

Pokud se situace nezmění, podle ministerstva hrozí, že město nezíská peníze z operačního programu Životního prostředí, ty pak budou rozděleny na jiné akce v České republice.

„Považujeme sice pražský projekt za prioritu, ale nemůžeme peníze z operačního programu držet pro hlavní město donekonečna. Žadatelů máme hodně, na dotace se stojí fronty. Praha musí začít něco dělat. Chceme, aby do konce března byl vidět pokrok. Když ne, nastane vážná debata,“ varuje Jan Kříž, ředitel odboru fondů EU ministerstva.

Zástupci Prahy a ministerstva se mají znovu sejít 17. března.

Smlouva je překážkou

Praha má s PVK smlouvu až do roku 2028, čímž nesplňuje podmínky pro přidělení dotace z EU. Řešením by mohlo být podle zastupitele Miroslava Pocheho vyjmutí ÚČOV z provozní smlouvy a vyhlášení výběrového řízení na nového provozovatele současné i plánované nové čistírny. „Na to ale PVK zřejmě nebude chtít přistoupit, bylo by to pro společnost nevýhodné, znamenalo by to roční ztrátu ve výši zhruba 30 milionů korun ročně. Praha by zřejmě musela tuto ztrátu pro PVK kompenzovat,“ řekl.

Mluvčí společnosti Marcela Dvořáková, ale říká, že firma městu nechce bránit. „PVK nebude bránit městu, aby získalo dotace, a bude respektovat řešení, které bude výhodné pro obě strany,“ potvrdila. Jaké řešení by bylo pro PVK přijatelné, ale neuvedla. Společnost však už dříve odmítla zkrácení platné provozní smlouvy, nezamlouvalo se jí ani vyjmutí čističky ze smlouvy.

Praha musí vybudovat novou i opravit současnou čistírnu v Troji, teprve pak totiž bude splňovat evropské směrnice. Podle ministerstva životního prostředí budou obě etapy hotovy nejdříve v roce 2015.