Jediný veřejný telefon, který v současnosti O2 v Praze provozuje, naleznou cestující na letišti Václava Havla. Všechny ostatní automaty byly na Nový rok vypnuty a postupně se likvidují i budky, jež po nich zbyly. Podle mluvčí operátora Lucie Jungmannové z mnoha automatů lidé volali méně než jednou měsíčně.

Proti tomuto postupu se však ohradila druhá městská část. Veřejné telefony považuje za nutnou zálohu pro případ blackoutu. „S ohledem na bezpečnost i v době krizových stavů proto požadujeme veřejné telefonní automaty v obvodu Prahy 2 ponechat nebo zajistit odpovídající náhradu například ve formě nouzových komunikátorů na zastávkách MHD či na sloupech veřejného osvětlení,“ pronesl radní pro bezpečnost Michal Zuna (TOP 09).

Zatím to však nevypadá, že by na takové řešení došlo. Dvojka totiž nenašla pochopení ani u magistrátu. „Touto problematikou se důkladně zabýval Odbor bezpečnosti, který také odpovídal na výtky Prahy 2. Rušení telefonních budek není v rozporu s bezpečnostní strategií hlavního města ani s platnými zákony ČR,“ reagoval primátorův náměstek pro bezpečnost Petr Hlubuček (Spojené síly pro Prahu/STAN).

Do konce minulého roku bylo na území metropole 324 veřejných telefonů. Oslovené městské části jejich rušení spíše vítají. Budky totiž často byly útočištěm narkomanů a sloužily především jako nosiče reklamy.

Jednička se raduje

Například Praha 1 plánuje, že prázdné budky využije jako informační servis pro občany. Populární jsou takzvané knihobudky. Nabízí se však i varianta využitelná v dopravě. „O odstranění budek a automatů usilovala radnice již delší dobu, jenže provozovatel, společnost O2, využíval budky také jako reklamní plochy a odstranění se bránil,“ píše se v příspěvků na oficiálních facebookových stránkách městské části.

„Budky byly poškozovány vandaly. Venkovní část kabin sloužila pro nevhodný typ reklamy na noční provozovny spojené s alkoturismem. Interiér kabin byl zneužíván pro distribuci drog,“ řekl starosta Petr Hejma (STAN/My, co tady žijeme).

Podle Hejmy vznikla loni studie, která podrobně mapuje všechny automaty v centru Prahy a jak by bylo možné místa po nich využít. Některé budky poputují do šrotu, z jiných mohou být informační kiosky.