Výsledek povolebního jednání v Praze 5 posílá dosud vládnoucí ODS do opozičních lavic. V pondělí se zde na společné koalici dohodl vítěz voleb – TOP 09 se sociálními demokraty a zástupci Věcí veřejných.

Starostou nejspíš bude Radek Klíma

Trojbarevná rada navíc získala podporu Strany zelených, jíž na oplátku připadne křeslo předsedy výboru pro životní prostředí. Zelení pravděpodobně usednou i ve školské komisi. Zastupitelstvo by už osmnáctého listopadu mělo zvolit do funkce starosty lídra Top 09 Radka Klímu, který nahradí kontroverzního Milana Jančíka (ODS). Také prvním zástupcem starosty bude člen TOP 09. Strana navrhuje Pavla Krohu. Patrik Havlíček (TOP 09), Jiří Vejmelka (VV) a Petr Lachnit (ČSSD) pak zřejmě budou řadovými místostarosty. V radě dále usednou Miroslav Zelený z TOP 09, Jaroslav Nedvěd a Angel Marinov (oba ČSSD) a Marek Kukrle (VV).

TOP 09 se hned po volbách odmítla zabývat spoluprací s ODS a se členy ČSSD, kteří participovali na vládě exstarosty Jančíka.

Odhalí audit kostlivce ve skříni?

„Radnici otevřeme občanům. Jedním z hlavních úkolů nové koalice bude personální audit na městské části a také revize smluv uzavřených v minulém volebním období. Očekáváme, že kostlivců ve skříni bude dost,“ nechal se slyšet budoucí starosta Klíma.