Stálo v něm: počítá se buď s multifunkčním recyklačním centrem komunálního odpadu se spalovnou (základní návrh), anebo výstavbou hnědouhelné spalovny (záložní návrh).

Uvažovaný koncept se přitom přímo týká více než 60 tisíc obyvatel. „A další tisíce obyvatel se sem mají přistěhovat kvůli mohutné zástavbě. Přesto by tu měla vyrůst hnědouhelná elektrárna? To je hloupost,“ říká Jan Liška, zastupitel městské části Praha–Řeporyje. „Realizaci dávám stejnou šanci, jako je podpora obyvatel, teda nula procent,“ dodává.

Koncept navrhl zpracovatel, jímž je Útvar rozvoje hlavního města Prahy. Jde o příspěvkovou organizaci, která pro magistrát územní plán vytváří. Důvod výstavby, ať už jedné, či druhé varianty, je přitom jednoduchý. Jde o teplo. Praha 13 se rozšiřuje ze všech městských částí snad nejrychleji a bude pokračovat. S tím souvisí budoucí podlimitní stav výhřevnosti. „Nikdo by nevyhazoval peníze za nový zdroj, kdyby nebyl potřeba. Útvar rozvoje hlavního města prostě spočítal, kolik kubíků je potřeba na vytápění určité plochy při výšce zástavby.

Proto návrh vznikl, nový zdroj je nezbytný,“ říká Jitka Cvetlerová, ředitelka odboru územního plánu hlavního města Prahy. Zároveň ale připouští, že je nemyslitelné, aby navrhovaná podoba prošla. „Myslím, že recyklační závod je úplný nesmysl. Podle mě se to bude muset řešit šetrnějším způsobem, ne uhelnou teplárnou nebo recyklačním centrem. Druhé Malešice si nemůže Praha dovolit. Myslím, že ten návrh byla jen taková zkouška, takový pokus, co veřejnost vydrží,“ usměje se Cvetlerová.

Snad. Přesto všechno, dokud nebude nic definitivní, budou obyvatelé jihozápadní části neklidní. „Už jen proto, kdo to mohl vymyslet. Pokud chcete produkovat teplo v aglomeraci jako je Praha, tak v první řadě se musí jednat o plyn, nebudete přece uvažovat, jak tady pálit jeden vlak uhlí denně,“ prohlašuje Liška. „Z toho mi vychází jediné řešení: lobbing. Kdo má zájem mít v Praze naprosto nesmyslnou hnědouhelnou elektrárnu?“

Ihned po vyvěšení nového územního plánu – začátkem listopadu 2009 – vznikla petice. Iniciátoři sesbírali 1768 podpisů obyvatel. Zaznamenali také negativní reakce zastupitelů a občanů Prahy 13.

A to už je nezanedbatelná politická síla. Magistrát se nyní probírá deseti tisíci připomínek k územním plánům celé Prahy, tedy i těmi kvůli teplárně u Řeporyj. Tlačí ho ale čas, Praha 13 bude brzy potřebovat zdroje tepla. Už v roce 2014 by se mělo otevřít nové Západní Město – monstrózní projekt s rozsáhlými administrativními prostory a stovkami bytů pro dalších deset tisíc obyvatel. Připomínku celkem pochopitelně poslali na magistrát i zástupci developera, společnosti Finep. Recyklačka, nebo hnědouhelná teplárna, by jistě srazila ceny bytů.

„Došlo by ale hlavně ke zhoršení lokality jako takové. Jestli by se to dotklo i nás, to je předčasné. Zatím nic není rozhodnuté, takže o vyčíslení se nejde bavit,“ říká Petra Kopecká, PR manažerka společnosti. Návrh magistrátu je pro developera velkým strašákem, jelikož Západní Město vbíhá do prvního záchytného bodu. „První etapa bude dokončena v březnu. Nyní máme prodáno přes polovinu bytů,“ zmiňuje Kopecká. Zda už ale měli zájemce, kteří byty odmítli kvůli možné výstavbě recyklačky, to Kopecká neví.