Zahrádkářská i chatařská sezona definitivně skončila a pražské zahrádkářské osady zejí prázdnotou. Toho se mnohdy snaží zneužít různí delikventi, kteří chaty vykrádají nebo v nich přespávají.

Ztrácí se mýdlo i toaletní papír

„Všechno z chat odvézt nemůžete, už kvůli tomu, že na to nemáte v bytě prostor. Ale z chat se v dnešní době neztrácejí pouze cennější věci, ale třeba i oblečení, mýdlo nebo toaletní papír, což napovídá, jací lidé chatky vykrádají,“ stěžuje si na zloděje předseda představenstva pražského sdružení Českého svazu zahrádkářů Jaroslav Buman.

Kvůli špatné zkušenosti se zloději už v chatách většina zahrádkářů nenechává nic cenného, ale nehlídané a opuštěné objekty se stávají terčem nejen zlodějů, ale i bezdomovců, kteří často v chatách bez komínu rozdělávají oheň a chaty vypálí, nebo vandalů, kteří celý interiér zničí bez zřejmého důvodu. „Zrovna minulý týden v naší osadě Starý Suchdol vykradli zloději chatu a zcela zbytečně rozbili všechno nádobí a nábytek,“ rozzlobeně líčí Buman.

S problémem nevítaných návštěvníků se potýkají chatové a zahrádkářské kolonie po celé Praze, a proto městská policie oblasti pozorně monitoruje a provádí pravidelné kontroly z hlediska narušení veřejného pořádku. Strážníci preventivně kontrolují jednotlivé chaty a v případě potřeby zde zanechávají pro majitele kartičku se záznamem o kontrole a s doporučením opatření, které by měl učinit. Prověřují také podezřelé osoby v opuštěných objektech, lesích a parcích.

Zvýšený dohled

Řada zahrádkářských osad dává policii klíče od oplocení a blíže s policií spolupracuje, jako například v Praze 6, kde je osad nejvíce. „Strážníci provádějí zvýšený dohled převážně v nočních hodinách například v lokalitách Nebušic, Lysolají, Suchdola a Sedlce. Kontroly provádíme namátkově, jak pěší hlídkou, tak autohlídkou. Budou s námi spolupracovat také kolegové z celopražského útvaru psovodů,“ informovala Deník zástupkyně ředitele obvodního ředitelství Městské policie v Praze 6 Michaela Roháčková.

„Kromě zlodějů, kteří tu hledají věci, jež by se daly prodat, se chaty často stávají zimním obydlím pro bezdomovce, pro lidi na útěku před zákonem, narkomany nebo třeba pro ilegální zahraniční dělníky. Majitelům chatek hrozí nejen vyloupení, ale například také požáry z neodborného vytápění,“ upozorňuje starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa, do jehož kompetence bezpečnost v Praze 6 spadá.

Kontroly zahrádkářských osad provádí kromě městské policie i Policie ČR, která poskytuje chatařům nejrůznější publikace a skládačky týkající se prevence a radí jim se zabezpečením objektů. Podobné materiály občanům nabízejí i pracovníci útvaru prevence městské policie. „Veřejnost, převážně seniory, instruujeme na Senior akademii, Týdnech se seniory a akci Stop kriminalitě,“ říká Jan Chmelař z tohoto útvaru.