Tramvaje odstředyjezdí v oblasti Letné nově až do obratiště na Špejchar. Tato změna je ale jen jednou z mála, které cestující v městské hromadné dopravě počínaje1. červencemčekají.

Drtivá většina navíc bude znamenat spíše negativní změny spojené s omezením provozu a prodloužením intervalů autobusů i tramvají. Vše potrvá až do konce letních prázdnin.

Metro prodlouží intervaly ve špičce

„Stejně jako v předešlých letech omezujeme z důvodu letních prázdnin provoz pražské integrované dopravy (PID). Omezení se týkají většinou přepravních špiček a linek s krátkými intervaly,“ potvrdil Filip Drápal, mluvčí Ropidu, společnosti na organizování PID. Podle jeho slov naopak zůstanou nezměněny nebo budou dokonce posíleny linky s výrazným turistickým charakterem.

Omezení se dotknou i nejvyužívanějšího přepravního prostředku MHD, a to metra. „Všechny tři linky metra pojedou v časných ranních a večerních hodinách v pracovní dny a během víkendů v nezměněném provozu. Prodlouženy jsou intervaly pouze ve špičkách pracovních dnů na všech třech linkách,“ pokračoval Filip Drápal. Na trase C platí i nadále pásmový provoz v úseku Ládví – Letňany a na trase A v úseku Skalka – Depo Hostivař v podobném rozsahu jako ve zbytku roku.

„Na rychlost metra ve špičce jsem hodně spoléhal. Snad to nebude tak hrozné, hlavně aby vozy nebyly příliš přecpané, když nepojedou tak často, protože to bývá v průběhu školního roku například na trase C normální,“ reagovala jedna z cestujících Iva Zemanová z Prahy 4.

O prázdninách ubývá cestujících

Podle Filipa Drápala je ale o prázdninách cestujících v MHD mnohem méně. „Ubývá v podstatě 50 procent cestujících studentského věku, 15 až 20 procent pracujících. Počet důchodců zůstává stejný a počet turistů v létě roste,“ spočítal mluvčí Ropidu. I proto zůstanou bez omezení linky 112 a 119, které využívají zejména turisté,“ vypočítal. close zoom_in

Po celé prázdniny zůstanou v provozu všechny tramvajové linky, několik z nich ale mění svou trasu a všechny také prodlouží intervaly. I proto je nutné, aby cestující pozorně sledovali informační panely a další místa, kde dopravní podnik umisťuje zprávy o změnách. „Ve špičkách pracovních dnů je prodloužen na všech denních linkách interval z osmi na deset minut, u páteřních linek číslo 9 a 22 to je ze čtyř na pět minut. V ostatních obdobích zůstávají intervaly stejné,“ nastínil mluvčí Ropidu.

Nově na Špejchar i patnáctkou

Nově je od středyzprovozněna tramvajová trať v úseku Sparta – Špejchar. „Proto bude možné posílit tramvajovou dopravu na Letné třetí linkou. Obnovena bude linka 15, avšak v nové trase: Špejchar – Strossmayerovo náměstí – Nádraží Holešovice – Maniny – Palmovka – Nádraží Vysočany/Vysočanská,“ potvrdila Eva Dydová z oddělení komunikace dopravního podniku.

Výměnou za linku 15 již nepojede linka 8 do Vysočan, ale z Balabenky bude odkloněna přes Nádraží Libeň do zastávky Starý Hloubětín.

Omezení autobusů

Zřejmě nejvíce bude prázdninový provoz pražské MHD omezen u autobusové dopravy. Cestující by to ale mělo omezit nejméně, jelikož jsou zrušeny školní spoje a dále vybrané posilové městské linky (143, 182, 277). „Naopak posilujeme kloubovými spoji linky 217 a 261, u kterých dochází přes léto k nárůstu počtu cestujících,“ konstatoval Drápal.

Na většině městských linek budou prodlouženy intervaly přibližně o 10 až 15 procent, a to ve špičkách pracovních dnů. Provoz bude omezen dopoledne na linkách s krátkým intervalem, které jsou o prázdninách využity mnohem méně (107, 131, 135, 136, 155, 167, 176, 188, 213, 215, 260, 271). Na linkách s dlouhým intervalem je provoz zachován bez omezení. Také v příměstské dopravě, tedy u linek řady 300, dochází k prodloužení intervalů ve špičkách pracovních dnů. Zrušeny jsou školní linky (305, 343, 451, 465) a také školní spoje na běžných příměstských linkách.

Provoz příměstských vlakových S linek zůstává prakticky beze změn.