Cestující, kteří jezdí rádi včas, by si měli co nejdříve prohlédnout jízdní řády.

Přesně za týden 1. července totiž bude v Praze zahájen prázdninový provoz městské hromadné dopravy. Lidé se tak musejí připravit na omezení provozu vybraných linek a také na delší intervaly, které se dotknou spojů napříč celou metropolí.

„Stejně jako v předešlých letech bude z důvodu letních prázdnin upraven provoz pražské integrované dopravy (PID), a to v termínu od 1. července do 31. srpna. Omezení se týká většinou pouze přepravních špiček a linek s krátkými intervaly. Nezměněny nebo naopak posíleny jsou linky s výrazným turistickým charakterem,“ sdělil Filip Drápal, mluvčí společnosti Ropid, která organizuje PID.

Metro

Všechny tři linky metra pojedou v časných ranních a večerních hodinách v pracovní dny a během víkendů v nezměněném provozu. Prodlouženy jsou intervaly jen ve špičkách pracovních dnů. Na trase C platí provoz v úseku Ládví – Letňany a na trase A v úseku Skalka – Depo Hostivař v podobném rozsahu jako ve školním roce.

Tramvaje

Během prázdnin budou v provozu všechny tramvajové linky. Ve špičkách pracovních dnů je prodloužen na denních linkách interval z osmi na deset minut, u páteřních linek číslo 9 a 22 ze čtyř na pět minut. V ostatních časových obdobích zůstávají intervaly stejné.

Autobusy

Ani autobusový provoz nezaznamená o prázdninách větších změn. Zcela bez omezení zůstávají linky s výrazným turistickým charakterem (č. 112, 119). Zrušeny jsou školní linky a školní spoje a dále vybrané posilové městské linky (č. 143, 182, 277). Naopak kloubovými spoji budou posíleny linky 217 a 261, které přes léto využívá víc lidí.

Na většině městských linek budou mírně prodlouženy intervaly (přibližně o 10 až 15 procent), ale pouze ve špičkách pracovních dnů. Provoz bude v létě omezen dopoledne na linkách s krátkým intervalem, které mají během prázdnin citelný úbytek cestujících (č. 107, 131, 135, 136, 155, 167, 176, 188, 213, 215, 260, 271). Na linkách s dlouhým intervalem bude provoz zachován bez omezení.

O víkendech se provoz autobusů o prázdninách, až na výjimky (prodloužení večerního intervalu v neděli na linkách č. 107 a 147) nemění. K mírnému prodloužení intervalů ve špičkách pracovních dnů dojde také v příměstské dopravě (linky řady 300).

„Omezujeme většinou pouze ty linky, které mají ve špičkách krátké intervaly a u nichž to neznamená zásadní zhoršení dopravní obsluhy,“ uvedl mluvčí Drápal. V červenci a v srpnu jsou zrušeny školní linky (305, 343, 451, 465) a také školní spoje na běžných příměstských linkách, doplnil.

Železnice

V provozu vlaků nedochází v době letních prázdnin k žádnému výraznému omezení. Řada vlakových spojů je naopak kvůli vyššímu zájmu turistů zejména o víkendech posílena.

Cestující ale musejí počítat s tím, že do 31. července pokračuje výluka na linkách S5 a R5 v úseku Praha-Gymnasijní – Praha-Masarykovo nádraží. Mimo provoz je zastávka Dejvice a většina vlaků z Kladna a Rakovníka přijíždí do provizorní zastávky Praha-Gymnasijní v blízkosti stanice metra Dejvická.