Předvánoční shon, nákupy, kritická ekonomická situace nebo špatné vztahy v rodině. To je jen malá část problémů, které Pražany trápí v předvánočním čase víc než kdy jindy. Pociťují to i pracovníci linek důvěry, kteří mají v těchto dnech daleko více práce.

Deníku to potvrdila staniční sestra Psychiatrické léčebny v Bohnicích Jana Havlínová. „V těchto dnech nám počet klientů narostl přibližně o třetinu. Kontaktují nás například osoby, které v době adventu přišly o blízkou osobu, nebo ti, jejichž blízcí trpí závažným onemocněním. Ozývají se i lidé, kteří v těchto dnech pociťují osamělost více než jindy. Máme ale také stálé klienty, pro něž jsme v těchto dnech bezpečným ostrovem. Vyslechneme je, nesoudíme a nemusejí nám být vděční,“ řekla.

Zvýšený zájem o sociální služby

Největší nárůst klientů očekávají ale pracovníci linek důvěry během vánočních svátků nebo těsně po jejich skončení. „Volají nám většinou ženy s tím, že Vánoce nedopadly podle jejich představ. Kontaktují nás také lidé, kteří nějakým způsobem bilancují a během roku nestihli vše, co si přáli,“ uzavírá Havlínová.

Zvýšený zájem o psychosociální služby evidují také v intervenčním centru. „Počet klientů stoupl přibližně o pětinu. Na rozdíl od linek důvěry se na nás lidé obracejí v jiném čase. Největší zájem o pomoc je v listopadu a po skončení vánočních svátků. Nejčastěji nás kontaktují ženy mezi 30 a 40 roky, které chtějí řešit konfliktní vztahy v rodině nebo problematiku domácího násilí,“ popisuje vedoucí intervenčního centra Marie Šusterová.

Stihnout co se dá

V poslední době stoupá také počet klientů v poradnách psychologů. „Tuto zkušenost mohu potvrdit. V těchto dnech mám opravdu více klientů. Domnívám se ale, že jejich nárůst nezpůsobuje předvánoční stres, ale především snaha stihnout všechno ještě do konce roku. Nejhůře se v těchto dnech daří lidem v depresích, osamělým nebo s finančními problémy. Vánoce jsou v Česku bohužel založeny na komerci a v předhánění, kdo daruje dražší dárek,“ myslí si psycholog Karel Humhal.

Odborníka musela před několika dny kontaktovat i jedenatřicetiletá žena z Prahy-východ, pro kterou je doba adventu traumatizujícím obdobím.

„Moje matka byla jehovistka. Co jsou to oslavy vánočních svátků nebo čekání na Ježíška, jsem nikdy nepoznala. Rodiče se navíc v tomto období vždycky velmi hádali a občas mezi nimi došlo i k fyzickým střetům. Po svátcích jsem se navíc ve škole vždycky hrozně styděla za to, že nemám o čem povídat jako moji spolužáci. Ti věděli, že jsem jiná, a začali mě šikanovat. Od té doby Vánoce nenávidím. Protože mám ale malého synka, snažím se s pomocí odborníků špatné vzpomínky překonat,“ svěřila se Deníku.

Špatnou zkušenost spojenou s vánočními svátky má i mladá žena z Prahy 9. „Pocházím z chudých poměrů, peníze nebyly nikdy a na nic. O Vánocích jsem se za to obzvlášť styděla. Když se mi narodila dcerka, snažila jsem se své špatné vzpomínky vykompenzovat na ní a kupovat jí to nejlepší, byť třeba za cenu půjčky. Brzy jsem ale pochopila, že tudy cesta nevede. Teď se snažím i s manželem prožívat vánoční svátky v klidu a pohodě. Kupujeme méně dárků, zato spolu trávíme více času,“ řekla.

Kam se obrátit

 • Psychiatrická léčebna Bohnice, Centrum krizové intervence - telefon: 284 016 666
 • Krizové centrum RIAPS, Chelčického 39, Praha 3 - telefon: 222 580 697
 • Intervenční centrum (pro osoby ohrožené domácím násilím), Šromova 861, Praha 14 - telefon: 281 861 580
 • Psycholog Karel Humhal řekl Deníku:

  Vánoce jsou teď o konzumu

  O předvánočním shonu a jeho dopadu na lidskou psychiku jsme si povídali s psychologem Karlem Humhalem.

  Psychologové a sociální pracovníci mají v době adventu víc práce než jindy. Čím si to vysvětlujete?

  Domnívám se, že spíše než předvánoční stres působí na lidi konec roku. Víc než kdy jindy se snaží dotáhnout do konce věci, které dlouho odkládali. Ne vždy se jim to ale podaří. Náročnou zkouškou jsou svátky i pro osoby, které trpí depresemi. Média nám neustále vnucují iluzi šťastných a veselých Vánoc. O to víc jsou tito lidé nešťastní, když se jim takové svátky prožít nepodaří. Advent není snadným obdobím ani pro lidi, kteří ztratili blízkou osobu. Po delší době od úmrtí zaujímají pozůstalí racionální postoj. Přijmou tragickou událost jako realitu, která se nedá změnit. Pro ty, kterým někdo zemřel nedávno, je čas adventu jedním z nejhorších v roce.

  V ČR se už pomalu projevují důsledky celosvětové ekonomické krize. Odrazí se to i na psychice obyvatel?

  Vánoce jsou u nás více svátky konzumu než čehokoliv jiného. Dřívější duchovní rozměr svátků se proměnil v předhánění se, kdo koupí dražší dárek. Lidé, kteří peníze nemají, jsou z toho nešťastní. Špatná nálada bude určitě i v místech, kde se hromadně propouštělo. Je možné, že tam naroste počet lidí, kteří vyhledají odbornou pomoc.

  Praha je na tom tedy v porovnání se zbytkem republiky dobře?

  Jak se to vezme. Na jednu stranu je zde velká zaměstnanost a celkový blahobyt. Na stranu druhou je zde stejně jako v dalších velkoměstech větší koncentrace lidí s psychickými problémy. Hektická atmosféra psychice také neprospívá.Na venkově se žije poklidněji.