„Když firma začala propouštět, dostala jsem strach, že přijdu o místo. Spřítelem jsme už deset let, a tak jsme se domluvili, že je nejvhodnější doba na to, pořídit si rodinu. Firma mi bude platit mateřskou a já budu vklidu,“ svěřila se Deníku Jiřina S. z Prahy 11, která si přála zůstat v anonymitě. Není sama, kdo mateřství zvolí jako cestu úniku z krize.

Ve velkých pražských podnicích zasažených krizí a masovým propouštěním podobnou cestu volí téměř každá desátá zaměstnankyně.

„Týká se to hlavně žen mezi 25 a 35 lety se středoškolským vzděláním, které pracují ve výrobě, nebo na nižších pozicích,“ vysvětluje situaci Tomáš Zdechovský z agentury Commservis.com.

„V jedné nejmenované pražské fabrice na kosmetické přípravky byl omezen provoz ze třísměnného na jednosměnný. Podnik uvažuje o přesunutí výroby do Rumunska a začalo se mluvit o propouštění. Jen za červenec odešlo na mateřskou dovolenou pět zaměstnankyň ze šedesáti,“ pokračuje. Pro pracující v tomto podniku je totiž nejisté, zda vůbec bude na podzim práce.

„Mně přímo šéf řekl, že teď, když budou rušit moje místo, by bylo ideální, abych v té době byla na mateřské. Ne, že by to byla moje úvaha,” přiznává další Pražanka Lucie Dostálová.

Odejít na mateřskou dovolenou na dva až tři roky, které ještě podle některých prognóz budou krizové, se tak jeví jako klidný a jistý přístav v době finanční krize.

Jak to vidí zaměstnavatelé? „U nás se již propouštělo a v současné době jsou z účetního oddělení na mateřské dovolené tři ženy, přičemž na veškerou práci nyní stačí čtyři, které zde zůstaly. Upřímně, docela se bojíme, co nastane, až se budou chtít vrátit,“ řekl Deníku ředitel firmy ANF DATA Štěpán Kotva.

Výhoda chráněného režimu

„Spousta žen to tak dělá. Když jste na mateřské, jste v chráněném režimu a vaše pracovní místo nezaniká, teoreticky stále existuje, protože zaměstnavatel je povinen vám ho držet. Proto jsou pro zaměstnavatele mladé ženy, u kterých se dá předpokládat, že budou zakládat rodinu, neperspektivní a často se jich na to zaměstnavatelé i při pohovorech ptají,“ zdůvodňuje současný trend právník Jan Pavelka z advokátní kanceláře Havel a Holásek.

Svého rozhodnutí na čas přerušit budování kariéry, opustit zaměstnání, založit rodinu a věnovat se pár let péči o potomka a rodině většina žen nelituje.
„Když teď vidím, co se děje známým z oboru, jsem ráda, že jsem s malým doma, a opravu mám pocit, že jsem to docela slušně vychytala. Jsem šťastná a spokojná,“ svěřuje se devětadvacetiletá Kamila z Prahy 7.

Jiný pohled na rodičovství

Tento trend svědčí mimo jiné také o obratu hodnot. Lidé si nemohou dovolit drahou dovolenou nebo si splnit nějaký jiný sen. Rodičovství se tak pro mnohé stává vítanou alternativou seberealizace. Navíc je zřejmé, že finanční podmínky jsou v Česku pro matky velice dobré a podpora v mateřství patří mezi nejvyšší v Evropě.

Správa sociálního zabezpečení vyplatila za letošní červen pražským maminkám celkem 155 milionů korun za peněžitou pomoc v mateřství, která je poskytována standardně 28 týdnů. „Průměrná výše peněžité pomoci v mateřství v Praze byla v červnu 15 615 korun,“ řekl Deníku Kamil Vareka z České správy sociálního zabezpečení.

Po uplynutí této lhůty následuje v rámci státní sociální podpory rodičovský příspěvek, a to ve třech variantách, do dvou, tří anebo čtyř let dítěte. Záleží na rodičích, kterou z nich zvolí. Výše rodičovského příspěvku se pohybuje od osmi tisíc do maxima 28 890 korun v závislosti na odpracované době a výši platu ženy.

PETRA KOTVOVÁ

Myslíte si, že je mateřství dobrý recept na ekonomickou krizi?

Tereza Michalová, Praha 2
Dost lidí už mi říkalo, že jsem to s tím děckem teď docela vyhrála. Měla jsem ale plán pracovat zároveň na půl úvazku. To mi bohužel nevyšlo, nabídka zkrácených úvazků je teď téměř nulová. Ale nestěžuji si. Dělala jsem v bance v oboru hypotéky a bůhví, jak by to tam teď s prací bylo.

Veronika Kuzníková, Praha 7
To tedy ano! To říkám, prosím vás, ironicky. Peněz moc nemáme, všechno je drahé, když mám nakoupit pro malého plínky a vše, co potřebuje. Jesle také nejsou nejlevnější. Předtím jsem byla na pracáku. Až budu moct, určitě se chci do práce vrátit, ale uvidím, jak to bude.

Petra Antošová, Praha 2
Máme tři děti. Myslím, že kdo děti chce mít, tak je má, ať je krize nebo ne. Založí si rodinu, protože ví, že se o ně může postarat. A kdo chce dělat, tak si práci vždycky najde, i když to bude třeba málo placené. V Praze snad najde práci každý. Ale mateřská je, přiznávám, dobrý nápad.

Alena Machková, Praha 4
Myslím, že to recept není. Krátkodobě určitě ne. Dlouhodobě ano. Naše děti se o nás ve stáří budou starat. Ale věřím tomu, že ten, kdo zakládá rodinu, se řídí jinými hodnotami, než je takovýhle kalkul, zda mu to finančně pomůže, anebo se mu to nevyplatí.

Zuzana Nová, Praha 4
To záleží na tom, jak na tom ta žena finančně je. Mě třeba hodně podporuje manžel. Ale rozhodně bych takovéto řešení pochopila, pokud se žena o své místo bojí a je třeba ve špatné finanční situaci. Po mateřské se do práce vracet budu, jsem podnikatelka, určitě chci zase pracovat.