VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pražanky v politice? Pouze každá čtvrtá

Praha - Na mapě metropole vede v počtu žen v komunální politice Praha 14. Když jsou někde jen muži, je to sektářské, tvrdí tamní starosta

11.2.2009
SDÍLEJ:

ZASEDÁNÍ ZASTUPITELSTVA. Starostka druhé městské části Jana Černochová je ve funkci již několik let.Foto: DENÍK/Ivan Babej

Běda mužům, kterým žena vládne. Výrok, který sice řada lidí považuje za přežitý, ale částečně zůstává pravdou.

Alespoň co se komunální politiky týče.

Bez ostrých loktů to většinou nejde

Na některých pražských radnicích je totiž političek méně než dvacet procent, vedení se ujímají muži. Důvod? Pánové mezi sebou většinou ženy nechtějí a zařazují je na konec kandidátek.

Podle genderových sdruženích totiž stále přetrvává domněnka, že ženy do politiky nepatří, protože nemají ostré lokty.

„Nevěřím na nějaké přemlouvání či kvóty na kandidátkách politických stran. Politika je tvrdé řemeslo a kromě výhod přináší i řadu nevýhod. Žena do politiky především musí chtít. Pro mě jsou ale stoupenkyně ženského pohlaví inspirací, kořením, často s velmi pragmatickým a konzistentním pohledem na věc. Málo mluví, až na výjimky, a více pracují,“ popsal pražský primátor Pavel Bém (ODS). Právě on má na magistrátu po boku ze čtyř náměstků hned dvě ženy, Marii Kousalíkovou (ODS) a Markétu Reedovou (SNK-ED).

Jaký je váš názor na kvóty žen v politice? HLASUJTE v naší anketě.

Nejméně političek je v Praze 5

Nejméně zastupitelek, a to šest ze 43, má Praha 5. Naopak nejaktivnějšími ženami se může pochlubit čtrnáctá městská část. Tady totiž v jednatřicetičlenném sboru o osudu Prahy 14 rozhoduje hned 13 političek. „Rozdíly v práci žen a mužů nejsou markantní. Zastupitelky občas nadhodí citlivější témata, především při rozdělování grantů. Každý názor je přínosem, a když jsou někde jen chlapi, připadá mi to sektářské,“ popsal starosta Prahy 14 Miroslav Froněk (ODS), který je ženským kolektivem obklopen.

#nahled|https://g.denik.cz/63/fe/1102zeny_praha_denik_flash_big.jpg|https://g.denik.cz/63/fe/1102zeny_praha.jpg|Počty političek v Praze#

Podle starosty Prahy 14 Miroslava Froňka je vyšší počet žen v politice v Praze oproti ostatním městům proto, že do hlavního města se stěhuje za prací více ambiciózních lidí. Celkově se počet političek v metropoli zvyšuje. V zastupitelstvu hlavního města jedná 14 žen, což je 21 procent z celkového počtu. Minulé volební období tu přitom bylo zastupitelek jen osm. Nejvíce zastupitelek má v Praze Strana zelených.

Čím výše, tím méně

Podle ředitelky neziskové organizace Gender Studies Lindy Sokačové ale stále platí, že podíl žen v rozhodovacích funkcích se dá shrnout jedním úslovím: čím výše, tím méně. Starostku mají v Praze pouze radnice Praha 2, 3 a okrajové části Kunratice, Slivenec nebo Čakovice.

„Nemyslím si, že by to ženy měly těžší. Spíš je politika takový více mužský svět a je třeba být ostřejší povahy,“ domnívá se zastupitelka za Věci veřejné z Prahy 1 Kateřina Klasnová.

Mladá nadějná politička

Právě ona se nedávno umístila na předních místech soutěže Nadějná politička do 35 let, kterou uspořádalo sdružení Fórum 50 procent. Zároveň vyvrátila, že by politické strany neumožňovaly ženám umístění na předních místech na kandidátkách. „Strany vědí, že voliči na ženské tváře slyší. A navíc ženy vypadají mnohdy na volebních plakátech lépe,“ doplnila s úsměvem. Začala s politikou zhruba před pěti lety, kdy zjistila, že když chce něco změnit, nestačí být v občanském sdružení, nýbrž rovnou v zastupitelstvu.

LUCIE BOHÁČOVÁ, VLADIMÍR VONÁSEK

Starostka městské části Praha 3 Milena Kozumplíková tvrdí:

Ženy přinášejí racionalitu

O tom, zda to mají ženy v politice těžší než muži, Deník hovořil se starostkou Prahy 3 Milenou Kozumplíkovou.

Jak jste se dostala na post starostky?

Po sametové revoluci jsem úspěšně kandidovala do zastupitelstva Prahy 3 a od roku 1998 jsem pak jako místostarostka měla v kompetenci důležité úkoly radnice, včetně privatizace. Starostkou jsem se stala v roce 2006.

Jak se dá skloubit tak náročné zaměstnání a rodinný život?

Když jsem nastoupila do politiky, byl i můj manžel dost časově vytížen, syn byl již dospělý. Uklidit a uvařit večeři není zas tak těžké.

Mají ženy obtížnější přístup do politiky než muži?

Jsme jeden druh – homo sapiens. Jsou-li ženy znevýhodňovány, tak jen vlastními vnitřními překážkami. Například nechtějí obětovat rodinu či děti svému zaměstnání.

Praha má na komunální úrovni o dost více žen ve srovnání s jinými městy. Čím to podle vás je?

Myslím, že ženy mimo velká města mají mnohem víc starostí s udržováním chodu domácnosti, a zbývá jim tak méně času na veřejný život.

Jaký je přínos žen pro politiku?

Ženy vnášejí do jednání racionalitu. Nejsou tak vztahovačné, ješitné, připouštějí diskusi. Dokáží vždy najít lehčí a přímější cestu k řešení.

(von)

Politička: zaměstnání, o které není zájem

Hlavním důvodem nízkého podílu žen v politice jsou jejich priority: péče o rodinu a děti. Navíc jim muži doma pomáhají stále minimálně

Řečí demografie je to 52:48, řečí politiky 11:89, eventuálně 18:82. První poměr odhaluje, že v české populaci je více než polovina žen, druhý znamená procentuální zastoupení něžného pohlaví ve vládě a na postech starostek.

„Nejpříznivější je pohled na zastupitelstva obcí, kde zasedá přes 26 procent žen,“ říká genderová expertka Eva Hejzlarová.

Celkově je ale podíl žen na politickém životě v Čechách a na Moravě mizivý. Dokumenty Meziparlamentní unie z tohoto pohledu na první místo řadí skandinávské země se čtyřicetiprocentním zastoupením.

Místopředsedkyně Evropské komise Margot Wallströmová nedávno v Praze uvedla, že v jejím mateřském Švédsku v parlamentu zasedá 47 procent žen. V Česku je 16,5 procenta žen ve sněmovně a 17,3 procenta v Senátu.

#nahled|https://g.denik.cz/63/fe/1102zeny_denik_flash_big.jpg|https://g.denik.cz/63/fe/1102zeny.jpg|Ženy v politice#

Na chvostu jsou Irsko se třinácti, Maďarsko s jedenácti a Portugalsko s devíti procenty. Zákonem dané kvóty pro zastoupení žen fungují ve 43 zemích světa (např. Belgii či Slovinsku), ústavou jsou garantovány ve Francii a Srbsku. Vnitrostranické kvóty uplatňuje 168 politických stran v 69 zemích světa, třeba v sousedním Německu a Rakousku.

Kde jsou? Doma s dětmi

Pro slabé zastoupení žen v politice, které nepřímou úměrou klesá od obecní k vládní úrovni, mají odborníci jednoznačné vysvětlení. „Ženy dávají přednost rodinnému životu a péči o děti. To je jejich přirozené prostředí, v němž je muži ochotně nechávají,“ tvrdí například socioložka Jiřina Šiklová.

Pokud vláda daňovými úlevami nerozhýbe nabídku zkrácených úvazků, firemních či sousedských školek, ženy se do práce hrnout nebudou. Naposledy se mužský pohled na tuto problematiku projevil sveřepým odmítáním podpory jeslí na požadované evropské úrovni.

„Je třeba ponechat rozhodnutí o způsobu péče na rodinách samotných. Rozhodnutí pro domácí péči o děti by nemělo být automaticky považováno za nesprávné,“ řekl na nedávném setkání evropských ministrů práce a sociálních věcí jejich český hostitel Petr Nečas.

Pokles počtu jeslí

Představitelky českých ženských organizací takový pohled ale odmítají. „Počet jeslí v Česku klesl od roku 1990 o skoro 95 procent – z jednoho tisíce na devětačtyřicet. O jaké možnosti výběru tedy pan ministr mluví?“ ptá se Lenka Bennerová, ředitelka neziskové organizace Fórum 50%.

Česká ženská lobby připomíná, že rodičovskou dovolenou si v Česku vybírá jen jedno procento mužů, podíl žen na trhu práce však dosahuje 43 procent.

Pro další příklad musíme až za oceán. První zákon, který podepsal nový americký prezident Barack Obama, umožňuje zaměstnancům soudit se s firmou, pokud mají dojem, že jsou nespravedlivě ohodnoceni. O jeho prosazení se řadu let snažila Lilly Ledbetterová, kterou v továrně v Alabamě platili méně než její mužské kolegy.

Antidiskriminační zákon v nedohlednu

Český prezident Václav Klaus antidiskriminační zákon, který by umožňoval totéž, vetoval. Považuje ho za „zbytečný, kontraproduktivní a nebezpečný“. Přitom právě v Česku ženy berou v průměru o dvacet procent méně než muži. Psychiatrička a bývalá ministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková při svém bilančním setkání s novináři přiznala, že místo primářky jí dvakrát vyfoukli muži. A v politice to není jiné.

„Zasedání nejvyšších orgánů strany se vždycky konalo večer a končilo kolem půlnoci. Kam by asi tak mladá žena dala děti?“ ptala se Stehlíková, která ve vládě reprezentovala zelené. Tedy stranu, která důsledně dbá na poměrné zastoupení žen na kandidátkách, a to i na nejvyšších příčkách. V anketě, kterou si Stehlíková dělala mezi svými kolegyněmi ve sněmovně, za hlavní bariéru pro svou kariéru političky označily rodinné povinnosti. „Vadí jim ale také, že svět politiky je nesmírně tvrdý, bojuje se v něm o prestiž a vliv. Pro ženy jsou ale důležitější konkrétní výsledky, proto daleko raději pracují pro obec,“ řekla Stehlíková.

Těžce také nesou, že muži nevnímají ženská témata, jako je sociální a školská politika, za důležitá, zajímavá či mocensky přitažlivá. Eva Hejzlarová rovněž argumentuje výsledky průzkumu veřejného mínění společnosti CVVM. „V roce 1991 si přálo větší zapojení žen do politiky na všech úrovních 60 procent lidí, předloni to bylo 88 procent, zavedení kvót při sestavování kandidátek podporuje 28 procent mužů a 48 procent žen,“ konstatovala.

Všechny ženské organizace se proto shodují v jednom: dokud nebudou chtít muži ženy do politiky prosadit, nikdy tam ve větším počtu nebudou.

KATEŘINA PERKNEROVÁ

Čím vyšší plat, tím méně žen najdete na kandidátkách

Podle ředitelky Fóra 50 % Lenky Bennerové je nehorázné, že na kandidátce do Evropského parlamentu za ODS v první sedmičce není ani jedna žena.

Veřejnost si přeje, aby v politice bylo více žen, ale konkrétně se to nedaří. Proč?

Jedna věc je vůle občanů a druhá vůle politických stran. Ze všech sociologických průzkumů plyne, že právě ty jsou největší překážkou změny. Přitom v politických stranách je dost členek.

Proč se to do kandidátek nepromítá?

V tom je zakopaný pes. Strany, kromě zelených, sveřepě odmítají princip kvót. Právě na jejich prosazení by se ženy měly soustředit.

A neplatí častý mužský pohled, že ženské organizace trvají na něčem, co samy ženy ani nechtějí?

Je pravda, že české ženy nemají jednotné stanovisko. Nezastávají ho ani ženské frakce ve stranách. Ta je například silně zastoupena v ČSSD, ale na kvótách se zatím neshodla. Nejlépe jsou na tom zelení s třicetiprocentní kvótou a ustavením, že v každé trojce musí být střídavě dva muži a jedna žena. Za nimi jsou dvě levicové strany a úplně nejhůř na tom je pravicová ODS, která kvóty zcela odmítá.

Proč?

Jejich ideologie říká, že na prvním místě je svoboda jednotlivce. Myslí si, že ženy nejsou znevýhodněny a mají stejné šance jako muži. Logiku to ale nemá. Na jejich kandidátkách je zhruba 10 procent žen a za nehorázné považuji, že do Evropského parlamentu za ně v první sedmičce nekandiduje ani jedna žena. Tu nemají ani ve vedení. Přitom ODS má třicet procent členek.

Do obecních zastupitelstev ale ženy kandidují v mnohem vyšším počtu, než na vyšších politických úrovních. To číslo se pohybuje kolem 23 procent. Voliči na této úrovni už nevnímají, zda kandiduje představitel toho či onoho pohlaví, ale jaká práce za ním je a jaký to je člověk. Nejde tam také o žádné super výhody. Europoslanec však bere 190 tisíc korun měsíčně, takže tlak na místa je obrovský. Čím vyšší je požitek, tím vyšší je počet zájemců. Tím větší je také odmítání žen, které mezi sebe pánové neradi pouštějí.

KATEŘINA PERKNEROVÁ

Nahravá se anketa
11.2.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Technici v ostatních průmyslových oborech jinde 28 000 Kč

Technici v ostatních průmyslových oborech jinde neuvedení Programátoři průmyslových robotů. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 28000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 24. Poznámka: Místo výkonu: Průmyslová 1472/11,102 00 Praha 10-Hostivař, Kontakt: Šindelářová Eva, tel.: 296 584 790, e-mail: info.cz@pa-ats.com, , Náplň práce:, o Off-line a On-line programování robota, o Základní parametrizace a kalibrace robota, o Oživení a uvedení do provozu, o Optimalizace procesu z pohledu kvality a taktu výroby, o Tvorba a řízení projektové dokumentace, o Řízení projektů, koordinace týmu programátorů robotů a koordinace s programátory PLC, , Požadavky:, o Technické vzdělání se zaměřením na automatizační techniku nebo strojírenství, o Znalost německého nebo anglického jazyka na úrovni práce s technickou dokumentací, o Praxe s programováním robotů výhodou, o Časová flexibilita, ochota cestovat, o Řidičský průkaz skupiny B, , Zaměstnanecké výhody: , o Roční výkonové prémie, o 25 dní dovolené, o Příspěvek zaměstnavatele na stravování, o Notebook, případně mobilní telefon. Pracoviště: Process automation solutions s.r.o., Průmyslová, č.p. 1472, 102 00 Praha 102. Informace: Eva Šindelářová, +420 296 584 790.

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 12 200 Kč

Pomocní pracovníci v zemědělství, lesnictví a rybářství Pomocní pracovníci v zemědělství. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Schůzku předem telefonicky domluvit., Pracovní poměr na dobu neurčitou., , Další požadavky, - praxe 3 roky v oboru.. Pracoviště: Ing. václav řezáč, Nupacká, č.p. 115, 251 01 Říčany u Prahy. Informace: Václav Řezáč, +420 603 231 562.

Management - Management Vedoucí 28 160 Kč

Ostatní řídící pracovníci vedoucí oddělení Metodiky právního auditu odboru Právní metodiky. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 28160 kč, mzda max. 39300 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: požadavky: , , VŠ vzdělání v magisterském studijním programu v oboru právo , praxe v oblasti majetkoprávní problematiky výhodou, praxe ve vedoucí pozici výhodou, znalost práce s informačním systémem eKLEP výhodou, znalost právních předpisů vztahujících se k činnosti Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových , praxe ve veřejné správě výhodou, státní občanství ČR, občanství jiného členského státu EU nebo občanství státu, který je smluvním státem Dohody o Evropském hospodářském prostoru, trestní bezúhonnost, splnění podmínek ustanovení § 17 odst. 2 a odst. 3 zákona č. 201/2002 Sb., splnění podmínek ustanovení § 2 zákona č. 451/1991 Sb. a lustrační osvědčení, , , char. místa: , , metodicky řídí a koordinuje oblast právního auditu, zpracovává vzorové smlouvy s ohledem na aktuální vývoj legislativy a judikatury, metodicky řídí a koordinuje oblast uzavírání smluv a tvorbu smluvních dokumentů (standardů) vztahujících se k hospodaření a nakládání s majetkem státu, podílí se na zpracování vnitřních předpisů vztahujících se k hospodaření a nakládání s majetkem státu, zpracovává právní stanoviska (s výjimkou § 13 zákona o č. 201/2002 Sb.) pro organizační složky státu, státní organizace, kraje a obce, případně další právnické osoby týkající se aplikace právních předpisů upravujících hospodaření s majetkem státu. Pracoviště: Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových - 001, Rašínovo nábřeží, č.p. 390, 128 00 Praha 28. Informace: Martina Agyagosová, +420 225 776 686.

Služby - Kadeřník/ce 20 000 Kč

Kadeřník/kadeřnice. Do studia na Praze 4 - Nusle hledáme: kadeřníka/kadeřnici, možnost brigády. Klientela částečně zajištěna. Studio Kadostyle nachází se v blízkosti metra Vyšehrad nebo Pražského povstání v ul. Náměstí Generála Kutlvašra 584/7. V případě zájmu mě prosím kontaktujte na uvedeném tel. viz kontakt.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SK Sigma Olomouc vs. Slavia Praha
19

Parádní start fotbalové Slavie. Sigmě nedala šanci

Nemocnice Na Františku.
13

Ředitel Nemocnice Na Františku končí, na svou funkci rezignoval

Primátorka Krnáčová: Investice do školství jsou nejvyšší od roku 2011

Celý letošní školní rok se Pražský deník ve spolupráci s Magistrátem hlavního města Prahy ptal studentů, co je nejvíce trápí, co je zajímá a co by mohlo být na jejich škole či v Praze lepší. V létě budeme naopak přinášet reakce magistrátu na problémy tížící studenty. Dnes se zaměříme na oblast investic do pražského školství.

Pražští veterináři letos našli závady u pětiny prodejců na farmářských trzích

S rychlým nástupem jara se inspektoři Státní veterinární správy působící v Praze zaměřili také na kontrolu prodeje potravin na farmářských trzích. Konkrétně šlo o živočišné komodity jako jsou maso, ryby, masné a rybí výrobky, vejce, mléko a mléčné produkty či med. 

Přes Prahu se opět přehnala bouřka s krupobitím. Problémy mělo i letiště

/VIDEO/ Páteční výstraha před silnými bouřkami meteorologů tentokrát byla přesná. Kolem poledne se silný déšť doprovázený větrem a kroupami prohnal Prahou. Ve srovnání se středečním řáděním počasí teď nezpůsobilo takové škody. Největší problémy podle všeho zaznamenali obyvatelé Prahy 6. Na chvíli se omezil dokonce provoz na Letišti Václava Havla.

Potyčka v Zemanově štábu byla přestupkem, vyhodnotila policie

Potyčku, která se v lednu tohoto roku odehrála v pražském Top Hotelu po prezidentských volbách, vyhodnotila policie jako přestupek proti občanskému soužití. Věc bude řešit správní úřad v Praze 4. Výjimkou je počínání podnikatele Karla Slezáka, který v únoru zemřel a policie jeho případ odložila. V pondělí o tom informovala média policejní mluvčí Andrea Zoulová.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT