Alespoň to odkryl bytový audit, který si nechal zpracovat pražský magistrát. Ten totiž ukázal že z 2244 městských bytů je 240 svými majiteli zneužíváno. Hlavní město už začalo pracovat na výpovědích. Nejprve se ale chce ujistit, zda chybovali samotní nájemníci nebo pracovníci správních firem.

„Největší nesrovnalosti se ukázaly v oblasti počtu evidovaných osob, dále pak ve vlastnictví jiných nemovitostí lidmi, pronajímání bytů nebo neplatné smlouvy,“ řekl radní pro bytovou oblast Jiří Janeček (ODS) s tím, že ve 122 případech nesouhlasily počty nahlášených osob k užívání bytu s evidovaným stavem, 77 Pražanů vlastnilo zároveň jinou nemovitost a dvacet jich obývalo byt neoprávněně. Jedenáct Pražanů neváhalo byt pronajmout dál.

Magistrát chce proto kontroly bytů zpřísnit. „Všichni si musí uvědomit, že městské byty slouží zejména pro potřeby sociálně slabších lidí,“ doplnil Janeček. Zneužívání bytů ale registrují všechny městské části. Jak nedávno potvrdila místostarostka v Praze 9 Eva Gorčíková, městská část se mnohdy nestačí divit. „Léta jsme poskytovali sociální služby paní, o kterou se nikdo nestaral. Když zemřela, přihlásila se nám vnučka, jež údajně celou dobu žila s ní a chtěla, aby smlouva přešla na ní. Kuriozní bylo, že to za bonboniéru potvrdila i sousedka,“ popsala.

S hříšníky už se rozhodla něco dělat také Praha 11. Výsledek? Desítky volných bytů po problémových nájemnících teď užívají potřební. Brzy tomu tak může být také v desáté městské části, kde zahájili rozsáhlou kontrolu už na podzim. Podle posledních informací Deníku je z šesti tisíců bytů zkontrolováno 4700. Nedostatky se projevily u 2800 z nich.