„V mnoha případech jsou to právě starší domy v centru města, které nemají dostatečné zabezpečení vchodových dveří. Pro zloděje je tak jednodušší si v této lokalitě vybrat byt." Naopak lepší zabezpečení vstupních dveří či ostrahou hlídané byty na okrajích metropole zloděje nelákají.

Z unikátního výzkumu, který mezi 135 českými společnostmi provedla bezpečnostní agentura Jablotron, vyplynulo, že téměř 70 procent zlodějů si lup kvůli dobrému zabezpečení vstupních dveří rozmyslí. „Vchodové dveře jsou opravdu základ," soudí bezpečnostní expert František Brabec. „Ale když už si je z nějakého důvodu vlastník nebo družstvo nechce pořídit, je potřeba investovat minimálně do vlastních bezpečnostních dveří." Podle Brabce se také rozmáhá i trend napojení nemovitostí na pult centrální ochrany.

Zachránit může nálepka

A to nejen u rodinných domů, ale i bytů. V praxi to vypadá následovně kdyby se k vám lapkové vloupali, do počítačových systémů bezpečnostní agentury přijde zpráva, a zaměstnanci agentury jsou schopni do osmi minut dorazit na místo.

O tom, že je tento systém účinný, svědčí i výpovědi vězňů odsouzených za vloupání. „Když jsme se vězňů ptali, jak reagují na označení nemovitosti, která má nápis: Objekt je napojen na pult centrální ochrany, více než polovina nám řekla, že do takového kšeftu by radši nešla," řekl Deníku Dalibor Dědek, ředitel Jablotronu.

Sousedi už zloděje neodradí

A co naopak zloděje neodradí? Každý čtvrtý vězeň řekl, že mu nevadí, když ve vedlejším domě nebo bytě jsou sousedé. „Nepřekvapuje mě, že takto vězni odsouzení za vloupačky odpovídají. Pozoruji již delší dobu, že jsou sousedé k tomu, co se děje dále od jejich vlastního prahu, lhostejní," prozradil Pražskému deníku František Brabec.

Podle něj je na vině nejen to, že se ani ti nejbližší sousedé navzájem neznají, ale svou roli hraje i strach. „A toho pak zloději zneužívají."

Lapkové ale zneužívají i naivity některých obyvatel metropole. „I když se to může v dnešní době, kdy se stále apeluje na důkladné zabezpečení nemovitostí, zdát absurdní, přes čtyřicet procent zlodějů se nám v dotaznících pochlubilo, že k překonání dveří mnohdy nepotřebují ani násilí," sdělil Dalibor Dědek. „Hlavně u domů se stává, že někteří majitelé stále nechávají klíče pod rohožkou nebo v květináči," popsal Dědek.

A jakou dobu si zloději k „návštěvě" nemovitostí vybírají? U bytů je to především ve chvíli, kdy jsou lidé v práci. Naopak rodinný dům lapkové rádi vykrádají, když jeho majitelé spí.

Podle čeho si vybírají lapkové byty?

- Dávají na doporučení svých známých, kteří jim řeknou, co v daném bytě nebo domě najdou.

- Hlídají, jestli dotyčnému nepřetéká poštovní schránka dopisy a reklamními letáky.

- Sledují zvyklosti obyvatel domu.

- Vybírají si na sociálních sítích lidi, kteří do svých statusů napíší, že se chystají na dovolenou. Tento nový společenský nešvar, kdy se lidé chlubí, kam pojedou na dovolenou, kritizují stále hlasitěji bezpečnostní experti.

Zdroj: průzkum společnosti Jablotron