Praha se při tom s největší pravděpodobností bude muset obejít bez miliardové evropské dotace. Na vině je zcela nestandardně dlouhá smlouva, uzavřená minulým vedením města s vodohospodářskou společností Veolia. Evropská komise ji označuje za spornou. Modernizace ÚČOV tedy musí být financována jednak z neustále tenčího městského rozpočtu, ale také z výdělku z pronájmu vodovodní sítě společnosti Veolia.
Klíčové rozhodnutí teď leží na bedrech jednobarevné rady hlavního města (TOP09). Pokud se totiž celý projekt nestihne realizovat nejpozději do konce roku 2017, Praha se vystavuje hrozbě drakonických sankcí ze strany Evropské unie.
V krajním případě by současné nepatrné zaváhání odpovědných politických činitelů mohlo vést až k pokutě milion korun za jeden jediný den prodlení.
Čistírna odpadních vod
Setrvalý meziroční růst cen vodného a stočného. To je jeden z důsledků smlouvy, uzavřené minulým vedením Prahy s vodohospodářskou společností Veolia. Potrvá až do roku 2028. To se nelíbí Evropské komisi, která z tohoto důvodu už dříve odmítla proplatit miliardovou dotaci na nutnou modernizaci Ústřední čistírny odpadních vod. Výstavba nové vodní linky přesto musí být dokončena nejpozději do roku 2017, jinak Praze hrozí milionové sankce ze strany Bruselu. Kvůli údajné nedostatečné filtrace dusíkatých látek. Radní hlavního města tedy nemají mnoho času nazbyt. Slibují co nejdřív projednat materiál, který má alespoň částečně řešit financování přestavby čistírny v hodnotě bezmála šesti miliard korun.
Vedle městského rozpočtů budou zdrojem i výdělky z pronájmu vodovodní sítě Veolii. Podle zmiňovaného materiálu je ale zásadní podmínkou pro možnost využití tohoto zdroje peněz právě ono zdražování vodného a stočného. Zatím není zcela zřejmé, zda si Pražané meziročně připlatí pouze o inflaci, nebo navyšování půjde nad její rámec. Podle předjednaného záměru by na čistírnu měla právě z pronájmu vodovodní sítě „přitéct" částka 2,26 miliardy korun. Město pronájem zvedá z letošních 260 milionů korun na 500 milionů v roce příštím. Městský rozpočet pak má do rozhodného data 2017 uvolnit přibližně 3,5 miliardy korun, přičemž ještě letos na čistírnu půjde 85 milionů.
- Cena vodného a stočného byla naposledy zvýšena na začátku letošního roku, a to o 11,07 procenta na 64,65 koruny bez DPH za metr krychlový. V roce 1990 byly ceny vody za metr krychlový o řád nižší. Včetně DPH Pražané za vodné zaplatili 60 haléřů a za stočné 20 haléřů.
- Praha původně chtěla získat peníze na přestavbu a dostavbu z fondů Evropské unie. Ta jí ale peníze odmítla dát kvůli extrémně dlouhé nájemní smlouvě s Veolií až do roku 2028.
- Výrobu, distribuci a čištění vody v Praze provázejí složité smluvní vztahy. Vlastníkem samotné infrastruktury je kromě Vodního zdroje Káraný a Úpravny vody Želivka hlavní město. Tyto tři subjekty pronajímají infrastrukturu městské firmě PVS, která má dále smlouvu o provozu se společností Pražské vodovody a kanalizace (PVK). PVK zásobují vodou více než 1,4 milionu obyvatel Prahy a okolí.
- Potíže provázely také přípravu stavby. Praha například kvůli nevýhodné smlouvě nedostane peníze z evropských fondů a musela předělat tendr, ve kterém vybírala zhotovitele stavby. Pochybnosti o zakázce na dostavbu se objevily v souvislosti s kauzou údajné snahy manipulovat zakázky ve Státním fondu životního prostředí.
- Společnost Veolia odmítá, že by smlouva mezi ní a Prahou byla skutečnou příčinou odmítnutí dotace na modernizaci ÚČOV ze strany EU. „Během jednání o získání dotací na rekonstrukci ÚČOV společnost PVK opakovaně nabídla hlavnímu městu možnost vyjmutí ÚČOV ze stávající provozovatelské smlouvy, aby bylo vyhověno požadavkům EU. Požadavky EU se nicméně stále stupňovaly a bezprostředním důvodem odmítnutí poskytnutí dotace byla technická správa JASPERS, která nedoporučila technické provedení rekonstrukce ÚČOV," vzkázala tisková mluvčí Veolia Voda ČR Marcela Dvořáková.