Společnost se ptala reprezentativního vzorku 1101 lidí, jaké mají povědomí o starostech pražských městských částí. Například jen tři procenta Pražanů znají starostu patnáctky Milana Wenzla (ANO), starostku Prahy 12 Danielu Rázkovou (Změna pro Prahu 12) zná jen o procento lidí víc.

Starosty Prahy 1 a 2 lidé znají

Jedinou výjimkou je v tomto ohledu starostka Prahy 2 Jana Černochová (ODS), kterou zná 62 procent dotázaných, což je přesně dvojnásobek oproti v pořadí druhému Oldřichu Lomeckému (TOP 09) z Prahy 1.

„Je to pro mě velký závazek a budu se i dál snažit dělat svoji práci tak, aby byla prospěšná obyvatelům Prahy 2 i naší metropole," reagovala Jana Černochová.

Podle politologa a ředitele Phoenix research Jana Kubáčka mají lidé obecně větší povědomí o starostech, kteří překračují komunální politiku a promlouvají i do té celostátní. Důkazem toho je právě Černochová, která je zároveň poslankyní a ve sněmovně patří mezi výrazné osobnosti v otázce bezpečnosti a obrany.

Známější jsou dlouholetí starostové 

Na předních místech průzkumu se také umístili dlouholetí starostové, Oldřich Lomecký z Prahy 1 a Vladislava Hujová z trojky (oba TOP 09) jsou ve svých funkcích už druhé volební období, David Vodrážka (ODS) vede Prahu 13 dokonce už šestnáct let. Naopak překvapením je celkově třetí místo Vladimíra Nováka (ČSSD), který v Praze 10 ve funkci vystřídal Radmilu Kleslovou (ANO) teprve před dvěma měsíci.

Phoenix research také zjišťoval mezi obyvateli jednotlivých městských částí, jak hodnotí svého starostu. I v tomto případě uspěla Jana Černochová, kterou pozitivně hodnotilo 18 procent dotázaných z Prahy 2. Jen o jedno procento zpět zůstal starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký.

Být občanům k dispozici 

„Je to znak určité stability, protože mě za šest let lidé znají a vědí, že se snažím každý problém řešit. Kdykoliv přijdete na úřad, každý z našich vrátných vám řekne, že se tady starosta nachází, je k dispozici a není někde na golfu," reagoval starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký (TOP 09).

Naopak starostka Prahy 12 výsledky šetření vážně nebere. „Jsme na radnici tým Změny pro Prahu 12, hnutí ANO a ČSSD a naši práci občané dvanáctky vidí. Ostatně o ní každý měsíc informují mimo jiné také Noviny Prahy 12 (radniční periodikum pozn. red.) a nepotřebují k tomu žádné nevěrohodné průzkumy," říká Daniela Rázková.

Oslovování veřejnosti na sídlištích 

Podle Kubáčka se ukazuje, že větší povědomí o komunální politice je spíše charakteristické pro centrální městské části a potom naopak pro malé okrajové části.

„Nejsložitější v oslovování veřejnosti to mají starostové sídlištních městských částí, kde je zájem o komunální politiku poměrně malý," uzavírá politolog. Oproti výzkumu z loňského roku vypadla z trojky nejznámějších starostů Radmila Kleslová, kterou nahradil její nástupce Vladimír Novák z Prahy 10.

Čtěte také: Pražským starostům vadí způsob, jakým vzniká nový územní plán