VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pražané slyší na populismus

Praha - Heslo ČSSD „Pryč s bezdomovci, hernami a narkomany“ oslovilo podle průzkumu agentury SANEP více než polovinu voličů.

29.9.2010 3
SDÍLEJ:

Volby. Ilustrační snímek.Foto: DENÍK

Bezpečné ulice bez zlodějů, narkomanů a bezdomovců – kontroverzní heslo sociálních demokratů z Prahy 5. Na druhé straně slib ODS o zrušení jízdného v městské hromadné dopravě dětem do patnácti let. Laciný populismus začal ovládat pražskou předvolební kampaň, domnívají se někteří politologové. Levice s pravicí si navíc prohodily role a vzájemně si „kradou“ přirozená témata. A co na to obyvatelé hlavního města?

Sázka na bezpečí mezi lidmi vítězí

Bleskový průzkum nezávislé společnosti SANEP jasně dokládá, že zjednodušující a líbivé slogany stále zabírají. Zejména sociální demokracie a Věci veřejné prý apelem na větší „pořádek v ulicích“ uhodily hřebíček na hlavičku. Bezpečnostní politika je pro Pražany prioritou číslo jedna. Naproti tomu odpuštění jízdného dětem školou povinným může, i když ne výrazně, přetáhnout na stranu ODS sociálně slabší voliče, kteří obvykle volí spíše levici, případně k urnám vůbec nechodí.

„Obojí je snaha zacílit na primární pocity a zájmy, tedy populismus. Na druhou stranu pouliční kriminalita skutečně je palčivým a dlouhodobě rezonujícím problémem metropole. Bez veřejné poptávky by se nic takového neobjevilo,“ komentuje politolog Jan Kubáček. Čísla SANEPu mu dávají zapravdu. Více než 87 procent z bezmála pětadvaceti tisíc respondentů vnímá narkomany, bezdomovce a herny jako závažný problém. Zmíněná kontroverzní deklarace ČSSD v Praze 5 pak pozitivně zaujala téměř 51 procent ze všech dotázaných. Jednoznačně ji odsoudilo jen něco málo přes 31 procent respondentů.

Místostarosta Prahy 5 a volební lídr ČSSD tamtéž Míchal Šesták je spokojen. Přestože úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka „doporučil“ plakáty stáhnout, a tak se i stalo. „Ťali jsme do živého,“ odhaduje, podle Kubáčka správně, Šesták.

Požadavek bezpečnějších ulic jde podle politologa Kubáčka napříč voličským spektrem. „Bez rozdílu věku, politických preferencí, sociálního zázemí, životní úrovně. To je z pohledu kampaně nesmírně důležité a atraktivní. A navíc nízkonákladové,“ uvádí s odkazem na plakáty a billboardy ČSSD, které byly donedávna k vidění v ulicích Prahy 5.

Ještě před sociálními demokraty si toto dobře uvědomili politici z Věcí veřejných. Jejich „občanské hlídky“ v celostátní kampani sice také vzbudily kontroverzi, na druhou stranu jim ale i díky nezanedbatelné mediální pozornosti přihrály některé váhající voliče. „Věci veřejné sázejí na bezpečí i v kampani komunální. ČSSD se k tématu účelově přiblížila, protože zjistila, že může získat celou řadu hlasů. Je to naprosto programově promyšlená snaha lovit ve stejných vodách jako Věci veřejné,“ míní Kubáček. To, že se pokus neminul účinkem, dokazují i reakce Pražanů na rozhodnutí vedení ČSSD o stažení rozporuplných plakátů hlásajících „Pryč s bezdomovci, narkomany a hernami.“ Více než osmatřicet procent dotázaných to považuje za chybné rozhodnutí. Skoro o čtyři procenta méně lidí pak se stažením souhlasilo.

Jednoduchá hesla, složitá praxe

Ožehavá problematika „jednoduchých“ řešení bezpečnosti v ulicích, která může podle odborníků sklouznout i k politické radikalizaci, sbírá stranám zásadní body. SANEP zmiňuje, že skoro osmnáct procent Pražanů spatřuje největší záruku zvýšení pořádku ve straně TOP 09. Více než čtrnáct procent lidí by kvůli stejné otázce preferovalo Věci veřejné. Bezmála čtrnáct procent voličů by pak kvůli postoji v otázce pouliční kriminality upřednostnilo ČSSD. ODS v tomto ohledu skončila s jedenácti procentními body na čtvrtém místě.

Sociologové SANEP v této souvislosti varují před narůstajícím politickým alibismem. Voliči by si prý měli pozorně ohlídat, zda jejich noví zastupitelé budou schopni přijít s konkrétními a sociálně vhodnými mechanismy dlouhodobě řešícími problémy ekonomicky nejslabších a společensky vyloučených obyvatel metropole. Zmíněný nedostatek důrazu na vyšší bezpečnost si poměrně pozdě uvědomil i kandidát na primátora za ODS Bohuslav Svoboda. Když ho ČTK před nedávnem oslovila a chtěla po něm vyjmenovat hlavní úkoly pro nové vedení města, neopomenul v první řadě zdůraznit právě bezpečnost. Až za ní pak zmínil dopravu a životní prostředí. Ostatní oslovení kandidáti, tedy Zdeněk Tůma (TOP 09), Jiří Dienstbier (ČSSD), Marta Semelová (KSČM) ani Markéta Reedová (VV) téma kupodivu nepředestřeli (vyjádření Jiřího Witzanyho (SNK-ED) a Petry Kolínské (SZ) nebylo k dispozici – pozn. red.).

Jízdné zdarma?

Právě jeden ze dvou favorizovaných kandidátů na pražského primátora Bohuslav Svoboda, respektive jeho tým přišel minulý týden s další pozoruhodnou myšlenkou. Konzervativní ODS slibuje odpustit jízdné v městské hromadné dopravě dětem do patnácti let. Odůvodňuje to podporou rodin a samotné veřejné dopravy. Witzany a Reedová myšlenku záhy odsoudili jako zbytečné plýtvání veřejnými prostředky a označili ji za populismus.

"Chceme vzít argument těm, kteří zatím oprávněně tvrdí, že pokud jede autem celá rodina, vyjde benzin levněji nežli jízdenky na MHD,“ vysvětlil motiv předseda pražské ODS Boris Šťastný. V podstatě levicový návrh ODS politolog Kubáček chápe. „Komunální volby nejsou o ideologii, ale o konkrétních návrzích řešení. Strany nejvíce vyhledávají myšlenky atraktivní pro středové voliče, odkud se rekrutuje největší množství nerozhodnutých lidí. Tam strany nejvíce loví. Kmenová jádra mají,“ domnívá se Kubáček. V hodnocení bezvýrazné kampaně obecně favorizované TOP 09 je skeptický. „Kampaň negraduje, chybí jí zásadní motiv, dynamika. TOP 09 si je až příliš jista popularitou v metropoli. Jenže témata ze srpna už jsou okoukaná. Toho může využít konkurence,“ varoval politolog.

Autor: Jakub Krupka

29.9.2010 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:
U Trojského zámku v Praze se 2. prosince odpoledne zřítila do Vltavy betonová lávka pro pěší. Podle informací záchranářů se při pádu zranili čtyři lidé. Snímek je ze 3. prosince.

Magistrát podal trestní oznámení kvůli zřícené lávce v Troji

Komerční zóna Čestlice - Průhonice.
2

Jako devět Václaváků: U Prahy vznikne obří komerční zóna

Podruhé narozen pod koly tramvaje a padlý symbol Vánoc: nejlepší videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 11. prosince 2017.

Praha 8 otevřela v karlínských kasárnách kluziště

Do třetice všeho dobrého, dalo by se říci o Praze 8 a veřejných kluzištích. Po otevření předchozích dvou, v Bohnicích a Ládví, následovalo včera slavnostní zahájení provozu v Karlíně, v prostoru bývalých kasáren.

Kohák se klouzal a farář žehnal raketám: Prohlédněte si nejlepší videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 9. až 10. prosince 2017.

Lidé budou psát dopisy na podporu nespravedlivě pronásledovaných

Organizace Amnesty International (AI) dnes v pražském Centru současného umění DOX zahájí další ročník maratonu psaní dopisů na podporu nespravedlivě vězněným a pronásledovaným. V Česku se akce koná už podvanácté. Smyslem kampaně je vytvořit tlak na vlády a jiné autority, které mohou situaci řešit. Maraton začíná symbolicky 10. prosince, kdy se po celém světě připomíná Den lidských práv, potrvá do 18. prosince.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT