„Je bohužel smutným faktem, že pro zloděje jsou sociální sítě čím dál větším zdrojem informací. Pohodlně se tak o dotyčném dozví například termín dovolené či lokalitu, tedy informace, které by jinak těžko získávali," řekl Pražskému deníku Petr Milata, tiskový mluvčí ČSOB Pojišťovny.

S tím souhlasí i bezpečnostní expert František Brabec, podle kterého mnoho Pražanů stále podceňuje riziko zneužití informací. „Když už se chtějí lidé pochlubit a sdílet své fotky a zážitky s přáteli, ať tak činí až po dovolené," radí František Brabec.

Prázdniny sice teprve začaly, ale pražské policisty už v těchto dnech zaměstnává případ vykradení rodinného domu.

Podle koordinátorky prevence Zuzany Pidrmanové z Krajského ředitelství policie hl. m. Prahy to může mít návaznost právě na fotky ze zahraniční dovolené, které rodina umístila na sociální síť.

Kromě fotek z dovolené měla rodina na sociální síti vystavené i další fotky, které mohly lapky přesvědčit.

„Z fotografií z domácího prostředí bylo zjevné, že tam dotyční měli například drahou elektroniku či šperky," vyjmenovala Zuzana Pidrmanová.

A jak se staví k fenoménu sociálních sítí pojišťovny, na které se pak obrací vykradení Pražané?

„O nějakých represích prozatím neuvažujeme, nicméně doporučujeme uživatelům sociálních sítí maximální obezřetnost," sdělil Milan Káňa, tiskový mluvčí Kooperativy.

Vliv na likviditu případné pojistné události z důvodu vloupání to nemá ani podle Petra Milaty z ČSOB Pojišťovny.

„Dopředu se ale snažíme naše klienty nabádat k co nejpreventivnějšímu chování, ke kterému mimo jiné patří i nezveřejňování takových informací na sociálních sítích před a během dovolené," zdůrazňuje Milata.

A kde se v hlavním městě lapkům „pracuje" nejlépe? Zatímco v minulých letech bylo více případů spácháno především v zástavbě panelových domů na pražských sídlištích, nyní se pachatelé pomalu přemisťují do starší bytové zástavby v centrální části Prahy.

Proč? To pro Pražský deník vysvětlil policejní preventista Ladislav Beránek.

„Tento trend souvisí především s revitalizacemi panelových domů v sídlištní zástavbě, při kterých jsou již aplikovány bezpečnostní aspekty staveb. Důležitou roli hraje lepší osvětlení, zabezpečení vstupních dveří, okna a balkony jsou chráněny bezpečnostními foliemi či mřížemi."

Neméně důležitý je i kamerový systém, který v mnoha domech dohlíží na vnitřní prostory.

Než odjedete na dovolenou…
- Je vhodné koupit si zástrčku s časovým spínačem a nastavit tak, aby ve večerních hodinách, kdy je tma, bylo rozsvíceno alespoň nějaké světlo.
- Dohodněte se se sousedem, kterému důvěřujete, aby kontroloval byt. Důležitá je manipulace s roletami, se záclonami, ventilací.
- Na telefonu nenastavujte hlasový záznam s informací, že nejste doma.
- Nechte si od příbuzných či spolehlivého souseda pravidelně vybírat schránku.
- A hlavně nikde nerozhlašujte, že nebudete doma!!!