Rekonstrukce páternosteru vyšla téměř na 10 milionů korun. Sama fakulta na opravy přispěla 7,5 milionu. Nemalou částku na oběžný výtah poskytl i magistrát či nadace ČEZ. Zbytek peněž fakulta vybrala na základě fundraisingové akce, kterou spustil děkan Jan Kuklík roku 2016 na Právnickém plese.

„Čekali jsme více, jak 10 let na to, abychom se podívali, jestli páternoster funguje. Doufám, že provoz zahájíme tak, aby si další generace právníků spojily páternoster právě s Právnickou fakultou. Oběžný výtah pro nás nebyl pouze investicí do nějakého technického zařízení, ale stal se určitým symbolem, jak bychom byli rádi, aby byla naše fakulta vnímána,“ vysvětlil Jan Kuklík na slavnostním otevření.

Oběžný výtah jezdil v historické budově už od roku 1930, kdy byla škola dostavěna. V roce 2005 vyjel páternoster naposledy. Musel se uzavřít kvůli technickým problémům. Od té doby se pak začaly shánět finance na jeho rekonstrukci.

Symbol první republiky tak fakulta spustila ve středu 14. března poprvé po 13 letech. Za doprovodu orchestrální hudby provoz zahájil Jan Kuklík společně s dalšími profesory a studenty. Spuštění výtahu doprovázel hlasitý potlesk. Nedočkaví studenti poté utvořili frontu, aby se výtahem mohli projet jako jedni z prvních.

„Chtěl bych upozornit i na to, že se nám podařilo zachránit i historické prvky toho původního zařízení. Ty si můžete prohlédnout ve druhém patře. Doufám, že se ve výtahu všichni svezete a že najdou odvahu se alespoň jednou projet i ti, kteří oběžnému výtahu z bezpečnostních důvodů úplně nevěří,“ dodal děkan Právnické fakulty.

Někteří studenti v páternosteru nikdy nejeli a tudíž nevěděli, co je čeká v posledním patře. Vtipkovali dokonce i o tom, že pokud ve výtahu zůstanou, na konci se s nimi převrátí. To se ale naštěstí nestalo. „Projel jsem se i posledním patrem, kde se výtah horizontálně posune do druhého směru. Lepší to bylo ale dole, protože tam cesta v suterénu trvá delší dobu,“ popsal jeden ze studentů práv Jan.

Oběžným výtahem se může projet i veřejnost. Právnický páternoster tak přibyde na seznam necelých 30 funkčních oběžných výtahů v Praze. Ty se nachází například na ČVUT, v bankách či na Ministerstvu dopravy. Nejstarším páternosterem se pak pyšní budova Českého rozhlasu na Vinohradech.

Nově zrekonstruovaný výtah na Právnické fakultě ale ocení zejména opozdilci. „Ze stran studentů bych chtěla poděkovat fakultě, že máme tu možnost hostit tak krásnou věc jako je páternoster. Jsem si jistá, že ho všichni studenti ocení. A to obzvlášť před osmou ranní, kdy nestíhají na přednášky a semináře,“ uzavřela jedna z organizátorek slavnostního otevření páternosteru Žofka Šolcová.