První bude mobilním signálem pokryta část trasy linky C a to v úseku mezi Roztyly a Muzeem. Mělo by to být už do konce října letošního roku. Pilotní projekt by měl být hotov do letošního 15. září a bude se týkat tří stanic a tří tunelových úseků. Kompletně by pražské metro mělo být pokryto do roku 2022.

Telefonát v metru? Hudba budoucnosti.
Mobilní signál v metru chybí. Kdy si Pražané z tunelu zavolají, není jasné

Pokrytí úseku linky C 

„Jsem ráda, že to co se slibuje Pražanům už mnoho let, se konečně stane realitou a dohodu na pokrytí metra mobilním signálem se nám s konsorciem mobilních operátorů podařilo dojednat. Do konce října tohoto roku bude mobilním signálem pokrytý úsek linky C Muzeum – Roztyly, takže celkem se jedná o 8 stanic. Celé metro bude pokryto nejpozději do roku 2022," uvedla primátorka hl. m. Prahy Adriana Krnáčová.

Telefonování v metru. Ilustrační foto.
Jednání o mobilním signálu v metru zatím nepokročila

Smlouvu nepodpořila Kolínská 

Dnes odsouhlasenou smlouvu ale nepodpořila náměstkyně primátorky Petra Kolínská. „Zavedení signálu do metra podporuji. Signál v metru považuji za veřejný zájem a službu veřejnosti," řekla

Smlouvu, která vyžaduje souhlas dozorčí radě, jsem dnes nepodpořila, protože: a) Není dosud k dispozici analýza nejvýhodnějšího způsobu pokrytí metra mobilním signálem, tj. stanic a tunelů; kterou si DR vyžádala v únoru tohoto roku. b) Cena za pronájem prostor ve výši 120 mil. za 20 let není cena v místě a čase obvyklá. Ta byla znalcem stanovena na 260 mil. za 20 let. Tento rozdíl v ceně však nebyl řádně odůvodněn. c) Členové DR dostali rozporné informace o tom, zda má být smlouva s operátory formu koncese či služebnosti. To má dopad na řešení tak důležitých otázek, jako je získání dat o počtu a pohybu cestujících, kteří využívají služby mobilních operátorů,“ dodala Kolínská.

Do pražského tunelového komplexu Blanka vjeli v sobotu 19. září 2015 první řidiči.
Tunel Blanka bude pokryt mobilním signálem, rozhodla Praha

Splněný sen Pražanů 

Podle náměstka Petra Dolínka se dnes podařilo splnit sen Pražanů o mobilním signálu v metru. „Podařilo se dotáhnout složitá jednání s operátory a konečně můžeme splnit sen Pražanů o signálu v metru. Výsledek jednání považuji za velký úspěch, protože ještě před několika lety požadovali operátoři za instalaci signálu v metru nemalé peníze. Díky vyjednávání jsme vše dotáhli do stavu, že cestující budou moci v metru telefonovat a využívat datové služby a Praha navíc získá významné finanční prostředky,“ uvedl Dolínek.

Ilustrační foto.
Mobilní signál v nové části metra A do Motola bude do čtyř měsíců