Společnost Uber vznikla v USA v roce 2009 a od roku 2014 funguje i v Praze. Svou popularitu si získává především díky příznivým cenám. Uber v Praze není žádnou neznámou – 88 % respondentů v průzkumu uvedlo, že Uber zná a vícekrát za měsíc jej využije 44 % dotázaných. 

S TAXI jezdí lidé spíše nárazově

S TAXI službami sice Pražané jezdí častěji, ale méně pravidelně. Více než jednou za měsíc využije Taxi službu jen 6 % respondentů. „Stále platí, že Taxi si člověk zavolá častěji, než Uber. Ale většinou jde o nárazové akce, jako cestu na letiště nebo oficiální či firemní jednání. S Uberem jezdí především mladší generace,“ říká Kamil Kunc, Client Service Manager výzkumné agentury NMS Market Research.    

Uber má v některých městech problémy s právním zakotvením. Krajský soud v Brně v roce 2017 rozhodl, že služba je poskytována v rozporu s českými právními předpisy, a proto společnosti předběžným opatřením zakázal provoz. V Praze ale Uber stále funguje, což vyvolává nesouhlas především u taxikářů.

Podle názoru respondentů jde ve sporu o prostý konkurenční boj, ve kterém ten, kdo nabízí lepší službu, vítězí. Dvě třetiny (63 %) dotázaných dokonce uvedlo, že Uber je lidmi využíván proto, že běžní taxikáři nejsou poctiví, a celých 57 % Pražanů se snaží TAXI službám vyhýbat.

close Výzkum Taxi X Uber info Zdroj: NMS Market Research zoom_in

Zbraní Uberu je cena

Hlavní zbraní Uberu je cena. Celých 48 % Pražanů si myslí, že to je dokonce jediná výhoda proti pražským Taxi službám. Proti službě je minimum obyvatel Prahy. Se zrušením by souhlasilo jen 7 % dotázaných. „Přesto si jsou Pražané vědomi, že Uber by měl být nějakým způsobem regulován. Pro to, aby řidiči Uberu měli stejné férové podmínky jako taxikáři je 46 % Pražanů, jen čtvrtina z nich by Uber neregulovala vůbec,“ dodává Kunc.