Pražské radnice začaly najímat trenéry pro své obyvatele. Běžeckou školu lze najít téměř v každé městské části, na vzestupu je i jóga. O lekce je velký zájem, mnoho z nich proto pokračuje i o prázdninách.

Například v parku Portheimka nedaleko od Anděla se jóga o prázdninách cvičí už čtvrtým rokem. „Někomu se jóga může na první pohled zdát jako velmi pomalé a fyzicky nenáročné cvičení, ovšem mnohým profesionálním sportovcům by už základní pozice dělaly potíže. Základem jógy je propojení těla a mysli, vnímání sebe sama a hlavně ovládnutí práce s dechem,“ vysvětlila Věra Vojtěchová, ředitelka Domu jógy.

Jóga zpevní tělo a uvolní mysl

Právě jeho lektoři vedou každou středu lekce na Smíchově. Zájemcům přestavují různé styly. „Aktuální druh a jméno lektorky bude vždy zveřejněno na webových stránkách minimálně dva týdny předem. Cvičí se každou středu za příznivého počasí až do 11. září,“ doplnila Vojtěchová. Zájemcům stačí pouze přinést si vlastní podložku na cvičení. Převléct se mohou v nedalekém obchodním centru. Rezervace nejsou nutné.

Lektoři Domu jógy vedou ve spolupráci s druhou a jedenáctou městskou částí kurzy také na Vyšehradě, v Grébovce a na Chodovské tvrzi. První hodina jógy v režii Prahy 15 se uskuteční příští středu v Hostivařském lesoparku.

„Přijďte si zacvičit, protáhnout tělo a osvěžit ducha! Pomocí jógy posílíte vnitřní svaly, zpevníte svou postavu a jemnou formou cvičení uvolníte vaše tělo a mysl,“ láká své občany k pohybu radnice. Tréninky se budou konat dvakrát týdně, ve středu a v sobotu. Vhodné jsou i pro úplné začátečníky. S sebou je třeba mít pohodlné oblečení a podložku.

Pro začátečníky jsou určené i jógové lekce na Letné. Konají se pravidelně ve středu od 18 hodin. Zdarma je mají obyvatelé sedmičky. Kromě toho mohou místní dorazit i dvakrát týdně do Stromovky na rehabilitační cvičení.

Odborníci poradí s technikou běhu

Prázdninovou pauzu nemá ani řada běžeckých škol, tréninky pokračují mimo jiné v Praze 3, 4, 6 a 12. „Všem účastníkům bude kromě lektorské podpory nabídnuta pomoc se správnou technikou běhu a poskytnuty základní informace a rady o stravování a pitném režimu při sportu. Lekce jsou zdarma a zapojit se mohou pokročilí běžci i úplní začátečníci,“ stojí v pozvánce Prahy 12. Sraz je vždy ve čtvrtek v 17.45 v areálu házené u Modřanské rokle.

Občanské sdružení Devítka v pohybu pořádá kromě běhu a jógy také cvičení pro rodiče s dětmi a funkční tréninky.

close Kde si v Praze zasportovat. Infografika. info Zdroj: DENÍK/Eva Brendlová zoom_in