„Chci si vybrat svého zástupce v Senátu PČR. A nejen já, i ostatní by měli přijít k volbám. S mladou generací je přece spojena budoucnost našeho státu! A stát bude vypadat podle toho, jakou reprezentaci si zvolíme. Je proto důležité, aby se mladí lidé zajímali o veřejné záležitosti hned, jak jim to umožní jejich věk," řekla Pražskému deníku studentka politologie.

----------------------------------------------------------------------------

Čtěte také: Hlasování v Praze 8? O senátorech i parkování

Půjdete volit do Senátu? Hlasujte v anketě na konci článku!

-----------------------------------------------------------------------------

Naopak Tereza Poláková z Prahy 12 neúčast v senátních volbách nevidí nějak tragicky. „Voleb bych se ráda zúčastnila, ale hned po páteční brigádě jedeme s přítelem na víkend na chatu," vysvětluje důvod své nepřítomnosti studentka polštiny.

Tyto dva protichůdné postoje vyjadřují i obecnou náladu Pražanů. Z třiceti oslovených obyvatel žijících ve druhém, čtvrtém, osmém a dvanáctém městském obvodu, kde se volí senátoři, se jich chystá přijít do volební místnosti třináct. Skutečná volební účast nejspíše bude poměrově ještě nižší. Proč?

Petra Horáková z Prahy 4 shrnuje názor asi mnoha Pražanů. „K volbám nepůjdu. Ani ne tak proto, že bych si nenašla čas. Ale ani nevím, koho bych volila. Kandidáty na senátora také ani neznám. A ty mediálně známé tváře, které znám, bych do senátu svým hlasem poslat nechtěla," říká Petra Horáková.

Ti, kteří k volbám však plánují jít, zdůrazňují, že i senátní volby nejsou bezvýznamné. Jan Valenta z Prahy 2 řekl Deníku: „Senátora za náš městský obvod považuji za jakéhosi ombudsmana, který by měl znát náš obvod, jeho problémy i příležitosti. Svou neúčastí bych jedině nahrál jeho oponentům, kteří jsou právě u kormidla, a podle toho to tak vypadá." A kde se bude letos volit? Jako v minulých letech volební komise zasedají hlavně ve školách, v kulturních zařízeních, ale také na úřadech. A voliči ze čtvrté městské části mohou volit dokonce i v Thomayerově nemocnici.

Kudy do volební místnosti?

Volební vychytávku pro své občany si připravila osmá městská část, která na svých webových stránkách spustila aplikaci, která ukáže cestu k nejbližšímu volebnímu místu. „Aplikace má nejen pomoci k lepšímu zorientování se mezi volebními místy, ale i zpříjemnit případné dohledávání informací k volbám," řekl Pražskému deníku starosta Jiří Janků. A jak webová aplikace funguje v praxi? Volič vyplní adresu trvalého bydliště a zvolí si preferovaný způsob dopravy k volbám. Aplikace mu pak vyhledá číslo volebního okrsku, jeho polohu na mapě a doporučí nejkratší cestu. Jako bonus poskytne i panoramatickou fotografii místa.

Volební nej…

NEJmladší kandidát:

Nejmladšímu kandidátovi Petru Binderovi (ANO 2011) z Prahy 8, je 41 let

NEJstarší kandidát:

Nejstaršímu kandidátovi, Stanislavu Křečkovi (ČSSD) kandidujícímu v Praze 2, je 74 let

NEJmenší počet voličů:

Nejméně voličů je v Praze 2: 24 823

NEJvětší počet voličů:

Více voličů má naopak Praha 4: 100 066

NEJvíce kandidátů:

V Praze 2 kandiduje na senátora 13 jedinců

NEJméně kandidátů:

V Praze 4 si budou občané vybírat pouze z 9 kandidátů