Ovlivní ceny pozemků, domů a bytů. Rozhodne o tom, kde v Praze zůstanou parky a zelené plochy a kde se bude stavět. Také o tom, jak vysoké domy budou ve městě vyrůstat, stanoví i kapacitu škol a školek, domovů důchodců nebo univerzit.

Metropolitní plán. Infografika.

Metropolitní plán bude závazný 

To vše nejméně do roku 2040. Nový Metropolitní plán nahradí ten současný územní za tři roky. Už za měsíc nejen jednotlivé radnice, ale také samotní Pražané dostanou jednu z posledních možností, jak podobu dokumentu ovlivnit.

„Metropolitní plán bude závazný a určí vývoj města v nejbližších nejméně dvaceti letech. Kdo svou šanci vyjádřit se promešká, bude mít další příležitost teprve kolem roku 2040,“ potvrdil Jiří Kaňa ze společnosti Arnika, zabývající se dlouhodobě životním prostředím nejen v metropoli.

IPR je autorem návrhu 

Pražský deník proto přináší stručný návod, jak se předem v plánu zorientovat, kde získat podrobné informace a hlavně kdy a jak připojit své námitky. „Hned na konci dubna začne v Centru architektury a městského plánování výstava kompletní dokumentace. Lidé si budou moci vyžádat konkrétní list pro konkrétní území. Ke konzultaci budou na místě odborníci, zintenzivníme veřejné přednášky,“ uvedl ředitel Institutu plánování a rozvoje hlavního města (IPR) Ondřej Boháč.

Právě IPR je hlavním autorem návrhu Metropolitního plánu. Nový dokument by měl být schválen nejpozději do roku 2023, kdy skončí platnost aktuálního územního plánu. Na rok 2020 je naplánována další vlna připomínek. Časový harmonogram ale mohou zhatit žaloby radnic, spolků i jednotlivců.