Hlavní město s největší pravděpodobností v červnu podá kandidátskou přihlášku a bude se ucházet o konání letních olympijských her v roce 2020.

O tom, zda lidé v Praze chtějí či nechtějí konání největší sportovní akce na světě, budou moci možná ještě letos rozhodnout obyvatelé metropole v referendu.

Do schránek míří letáky

Nově bude míttotiž každý občan Prahy možnost podepsat se pod listinu, která o konání referenda usiluje. „Jsme přesvědčeni, že o pořádání takto významné akci by měli rozhodnout přímo občané,“ sdělila jedna z iniciátorek akce senátorka Soňa Paukrtová (Klub otevřené demokracie).

Chcete, aby se Praha pokoušela o pořádání olympijských her v roce 2020? HLASUJTE v naší anketě.

V následujících týdnech tak do svých schránek dostane speciální leták každá domácnost v hlavním městě.

„Jedná se celkem o 550 tisíc letáků, na nichž bude vysvětleno, proč by lidé měli chtít referendum. Zájemci pak budou mít možnost leták na druhé straně podepsat a tím konání referenda podpořit,“ vysvětlil další z iniciátorů Stanislav Polčák.

Šedesát tisíc podpisů

Nejprve bude nutné získat 60 tisíc podpisů. „Ve chvíli, kdy budeme mít tento počet a odevzdáme archy na magistrát, bude muset hlavní město podle zákonné lhůty do devadesáti dnů vyhlásit referendum,“ upozornil bývalý primátor Jan Kasl.