Stovky milionů korun. Do takové výše vyrostly dluhy Pražanů za bydlení v obecních bytech. Zatímco dříve se úřady potýkaly s neplatiči jen výjimečně, teď bijí na poplach. Pro lidi v nouzi připravují splátkové kalendáře jak na běžícím pásu, otevírají poradny a vymýšlí, jak ulevit například slevami.

„Může za to deregulace, ale samozřejmě nepomohla ani současná ekonomická situace,“ říká zástupce starosty Prahy 2 Jiří Paluska (ODS). Právě v druhé městské části dluží lidé úřadu už 39 782 336 korun. Za poslední rok jde o sedmdesátiprocentní nárůst a situace nevypadá růžově ani v Praze 8. Tady má radnice u dlužníků více jak dvaadvacet milionů korun. Praha 7 eviduje ke konci loňského roku dluh ve výši sedmadvacet milionů. A tak by šlo pokračovat.

„Vzhledem k neustálému navyšování nájmů v kombinaci se současnou špatnou hospodářskou situací je mnohem pravděpodobnější, že se lidé dostanou do situace, kdy nebudou moci platit,“ dodává radní Prahy 7 Marcela Justová (ODS). A podobného názoru je i Bohumil Zoufalík, místostarosta Prahy 10 za ODS: „Kvůli deregulaci se zvýšil počet dlužníků rapidně,“ přiznává. Právě v Praze 10 před lety dosahovaly dluhy k šedesáti milionům korun. Rozhodla se proto situaci rázně řešit. Na Bohdalec, do takzvaných Sedmidomků, vystěhovala několik lidí výměnou za to, že jim dluhy odpustí. Do areálu s malometrážními jednotkami se přemístily jak celé rodiny, tak jednotlivci. „Projekt je natolik úspěšný, že plánujeme další podobné levné bydlení. Tentokrát pro matky s dětmi,“ prozradil ve čtvrtek Deníku Zoufalík.

Těžkou životní situaci občanů se ale snaží řešit i občané ostatních městských částí. „Bezplatná právní poradna, přímá finanční pomoc, výměna bytů za menší,“ vyjmenovala možnosti mluvčí Prahy 4 Žaneta Pilařová.

„Když někdo delší dobu dluží, probereme s ním osobně jeho finanční situaci a snažíme se vymyslet řešení výhodné pro obě strany,“ shodují se úřady a tvrdí, že obyvatelé těchto možností využívají.

„Lidé vyměňují byty mnohonásobně více než dříve,“ potvrzuje Paluska. Jednou z těch, která se rozhodla byt vyměnit, je i Jana Kolomazníková.
„Syn se ode mě odstěhoval, nájemné se zvyšuje, a tak jsem musela radnici poprosit, aby mi našla něco menšího. Sice se tu necítím tak doma, ale byla to pro mě jediná šance,“ popsala.

Radnice mají často nápady, jak situaci s nájmy zlepšit i do budoucna. Praha 6 například pracuje na speciálním programu. „Celoplošná deregulace není fér vůči nájemníkům. Nyní vymýšlíme program, který by zohledňoval mnoho různých parametrů jednotlivých bytů. V konečné fázi by to znamenalo, že by tento program dokázal spočítat zvýšení nájmu ke každému bytu zvlášť,“ vysvětluje tiskový mluvčí Martin Šalek. Jako možné parametry uvádí například technický stav bytu, výhled, blízkost infrastruktury, zda je dům jako takový zrekonstruovaný a mnoho dalších. Do doby než bude program hotový a schválený, nebude Praha 6 nájmy zvyšovat.

Výjimky při koupi

Najdou se ale i výjimky. Například v Praze 6, 14 a 4 poklesl nebo stagnuje počet lidí, kteří nezaplatili nájmy na minimum. Důvod? Městské části začaly privatizovat a těm, kteří měli pohledávky, byty nenabídly.

„Přistoupily jsme k privatizaci. Odkoupení bytu ale má svou podmínku. Nájemníci nesmí nic dlužit městu. Od chvíle, kdy jsme to zavedli, jsme zaznamenali opravdu velký nárůst placení pohledávek,“ řekl Šalek. A ne jinak je na tom i Praha 14. „Situace ohledně dluhů je díky privatizaci bytů stabilní,“ potvrdil zástupce starosty Rovan Daniel (ODS).