Opatrnost je na místě. Přibližně pět tisíc litrů vražedné směsi metanolu a alkoholu zůstalo ještě v oběhu. Obavy z lihovin nejasného původu zaznamenali také provozovatelé barů a restaurací. „Chování části zákazníků se změnilo," říká prezident České barmanské asociace Aleš Svojanovský, který doporučuje ke konzumaci výhradně alkoholické nápoje renomovaných výrobců.

Pokud si už někteří nedokáží alkohol odpustit, pak se pečlivě informují. Potvrzuje to Pavel Zikl z Hygienické stanice hlavního města Prahy, kam se mohou lidé obracet s žádostí o bezplatné testy svých zásob. „Obrátilo se nás dva tisíce žadatelů, vzorků jsme nakonec odebrali 470," říká hygienik.

Pobočky pražské hygienické stanice nabízí ověření vzorku každému, kdo si není jistý bezpečným obsahem domácího baru. Pro jeho přijetí k laboratorní analýze je ovšem třeba splnit několik předpokladů. „Netestujeme lihoviny, u nichž je prokazatelné, že byly vyrobeny do konce roku 2011 nebo v prosinci letošního roku a jsou řádně označeny v souladu s požadavky právních předpisů," říká hygienik Pavel Zikl, podle nějž jsou z testů vyloučeny také zahraniční produkty.

Testy trvají sedm dní i déle

Pokud se pro ověření svých zásob rozhodnete, je třeba jednat s časovou rezervou. Do Štědrého dne už pravděpodobně s výsledky počítat nemůžete ani pokud se rozhodnete odnést svou láhev na stanici během dnešního dne. Analýza vzorku včetně všech administrativních prací trvá podle oficiálních informací jeden týden. Vzhledem k velkému zájmu se však termíny výrazně prodlužují.

Připít si s pocitem, že sebe a své přátele neotrávíte, si ale můžete na Nový rok. Do té doby celý proces zvládnete. Testy alkoholu pokračují až do odvolání akce Ministerstvem zdravotnictví.

Anketa: Pražané, připijete si o svátcích?

Zbyněk Střížek

Tvrdým alkoholem si nepřipiji, jedině snad s přáteli v hospůdkách, kam chodím častěji a kde to znám. Určitě mám obavy z metanolu, proto si ani grog doma nepřipravím. Pokud bych si domů nějakou láhev koupil, tak jedině dražší, u které lze předpokládat, že její obsah nebude pančovaný.

Zuzana Johanovská

O Vánocích pít nebudu. Chci si je užít s rodinou, ne si je kazit alkoholem. Jinak to bude na Silvestra. To si určitě připiji. Obavy z alkoholu nemám. Nakupuji jedině v obchodních řetězcích, nikdy ve večerkách. Nezávadnost zakoupeného alkoholu si ověřuji na internetu, kam stačí pro kontrolu zadat pár údajů.

Aleš Králík

Ano, dám si víno. Pijeme doma víno už řadu let a rádi si ho o svátcích vychutnáme. Pokud bych si dal příležitostně tvrdý alkohol, asi bych se zajímal, z čeho mi dotyčný nalévá. Do pečiva rum ovšem použijeme, tam patří. Sáhneme do starších zásob, které tvoří výhradně důvěryhodné značky alkoholu.

Jak ověřit alkohol?

Praha Problém s pančovaným alkoholem se metropoli dosud vyhýbal. Pokud v minulých měsících došlo v Praze k otravě osoby závadným alkoholem, bylo to v souvislosti s konzumací alkoholu dovezeného z jiného regionu. Přesto před konzumací alkoholu neznámého původu varuje v předvánoční době opakovaně Ministerstvo zdravotnictví i Pražany.

Lihoviny s obsahem etanolu od 20 % vyrobených po 31. prosinci 2011 musí být opatřeny dokladem o původu, takzvaným rodným listem, a novou kontrolní páskou, která nesmí být poškozena ani překryta. Na tomto kolku musí být uvedeny: desetimístný evidenční kód kontrolní pásky, jehož součástí je čtyřmístné registrační odběrné číslo, kód žádosti o přidělení kontrolních pásek a kód zařazení do úrovně podle obsahu etanolu. K tomu navíc dvakrát slovo „NOVÝ". K ověření bezpečnosti alkoholu lze též použít webové stránky www.CertifikaceLihovin.cz